Ziyaretler Sürüyor


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden ziyaretler devam ediyor.

Amasya AFAD Ziyareti

Amasya AFAD (Amasya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) İl Müdürü Sinan Bulut; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı makamında ziyaret etti.

afad

AFAD'ın yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi veren AFAD Müdürü Bulut; AFAD'ın sadece ulusal değil uluslararası anlamda da birçok başarılı operasyona imza attığını, dünyanın en uzak coğrafyalarında dahi yaşanan afet ve acil durumlara kayıtsız kalmayıp uzman personeli ve teknolojik ekipmanıyla tahliye ve insani yardım operasyonlarını başarıyla gerçekleştirdiğini ifade etti. AFAD'ın afetlerin gerçekleşmesinin kaçınılmaz olduğu gerçeğinden hareketle, afet zararlarını azaltmayı, önlemlerini almayı ve etkilerini azaltmayı amaçladığını ifade eden Bulut; afetlere dirençli toplum oluşturmak bağlamında üniversitemizin desteğinin çok önemli olduğunu kaydetti.

AFAD ile ortak eğitim programları yapılması konusunda görüş alış-verişinde bulunulduğunu ifade eden Orbay; ''Depremler, seller, heyelanlar, kaya düşmeleri, kuraklıklar, fırtınalar, siber ve nükleer saldırılar ve diğer birçok afet ve olayın insanlar, çevre ve ekonomi üzerinde yıkıcı etkileri vardır. Bu olayların önlenmesinde, azaltılmasında, müdahale edilmesinde AFAD önemli bir görevi üstlenmektedir. Toplumda farkındalık oluşturulması noktasında da çalışmaları olan AFAD afet ve acil durumlar hakkında halkı bilgilendirme, bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları da yapmaktadır. Biz de Amasya Üniversitesi olarak bu çalışmalara akademik ve fiziki bağlamda her zaman destek verdik, vermeye devam edeceğiz.'' dedi.

TÜRSAB Ziyareti

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uslu, Amasya'daki seyahat acenteleri ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı ziyaret etti.

türsab

Amasya'nın Yeşilırmak kıyısında yalı boyu evleri, yöresel mutfağı, folkloru, müzeleri, doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir tarih, kültür ve turizm şehri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Metin Orbay, "Ülkemiz ve Amasyamız açısından turizmin öneminin farkındayız. Üniversite olarak, turizm alanında ilimizin daha etkin tanıtımının yapılmasına, turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin gelişimine dün olduğu gibi bugün de katkı sağlamaya hazırız."  dedi.

Üniversitemizde öğrenci sayısına paralel olarak artan akademik, sosyal ve kültürel faaliyetler bağlamında taşımacılık hizmetlerinde işbirliği içerisinde olmak istediklerini ifade eden TÜRSAB Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uslu; ''Amasya Üniversitesi personeli ve öğrencilerine; seyahat acenteciliğinin tanımlamış olduğu yasal sınırlar içerisinde ekonomik koşullar içerisinde emniyetli ve konforlu bir taşımacılık hizmeti sunmak istiyoruz.'' dedi.

İlimizin kültür envanterinin zengin olduğunu  belirten  İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ise ulusal ve uluslararası turizm acentelerini  Amasya'ya çekmek istediklerini bu noktada  üniversite, TÜRSAB ve yerel yönetimlerin işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Amasya CHP İl Teşkilatı Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz ve il teşkilatı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı ziyaret etti.

ziyaret1

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Orbay yeni seçilen Karagöz ve teşkilatını tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi. Siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu dile getiren Orbay; kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin ortak  amacının daha güçlü bir Türkiye olduğunu belirtti. Üniversite olarak tüm siyasi görüşlere eşit mesafede olduklarını belirten Orbay; 15 bini bulan öğrencisiyle Amasya Üniversitesi yerleşkelerinde hoşgörü ortamının hâkim olduğunu söyledi.

Eğitim ve öğretim hususunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğunu ifade eden CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz ise Amasya'nın en önemli dinamiklerinden birinin Amasya Üniversitesi olduğunu kaydetti.

Amasya Doğal Hayatı ve Hayvan Haklarını Koruma Derneği Ziyareti

Amasya Doğal Hayatı ve Hayvan Haklarını Koruma Derneği üyeleri Rektör Orbay'ı ziyaret edip 'sokak hayvanları' için destek istediler.

dernek1111

Sivil toplum örgütleriyle işbirliğini önemsediklerini belirten Orbay;  üniversitemiz kulüpleri ile işbirliği içinde ve öğrencilerimizin de aktif katılımıyla sokak hayvanları için kulübeler yapılması, üniversitenin artan yemeklerinin sokak hayvanları için değerlendirilmesi hususunda destek sözü verdi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü