Yeni Dönemde Hedef Niteliği Artırmak


Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından;  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne tekrar atanan Prof. Dr. Metin Orbay'ı akademik ve idari personelle bir araya geldi. 2011 yılında ilk kez rektörlüğe atanan Prof. Dr. Orbay; ''Şehzadeler Şehri Amasya'da rektörlük yapmak bir onurdur'' dedi. Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda yapılan toplantıda 'Geçmişte ne yaptık, gelecekte ne yapacağız?' bağlamında bir sunum yapan Orbay, Amasya Üniversitesinin dört yıl içinde aldığı yolu ulusal-bilimsel ölçütlerle anlattı.

ORBAYY1234

Nitelik ve Kapasiteye Odaklanacağız

İlk rektörlük döneminde Amasya Üniversitesinin fiziki, akademik, idari yapısını büyük ölçütlerde geliştirdiklerini ifade eden Orbay yeni süreçte nitelik ve kapasite gelişimine odaklanacaklarını söyledi. Orbay; "Çalışma arkadaşlarımın geniş katılımı, güven ve desteği, YÖK Başkanımız ve YÖK Genel Kurul üyelerimizin teveccühü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ve onayı sonucunda Amasya Üniversitesi rektörlüğüne yeniden atandım. Geçen dört yıllık süreçte; özlük haklarını hakça uyguladığımızı, olaylara ve kişilere karşı önyargısız yaklaştığımızı, farklılıkları zenginlik gördüğümüzü ve bu yönde taviz vermeden çalıştığımızı düşünüyorum.Yeni hedeflerimize hep birlikte yürüyeceğiz.Çalışmalarımızı belli bir stratejik plan ekseninde sürdürüyoruz. 2015-2019 stratejik planımızda var olan göstergeleri hayata geçirmek için çalışacağız. Bunlar nedir? Odağında üniversitemizin olduğu sempozyum, çalıştay gibi bilimsel çalışmaları ön plana çıkaracağız. Program bazında akreditasyonu başlatacağız. Disiplinlerarası çalışmalara odaklanacağız. Uluslararası düzeyde hareketlilik bazında iyi giden ivmeyi daha da hızlandıracağız. Yeni programlar açmaya devam edeceğiz" dedi.

ORBAY1234

Üniversitemiz Daha İyi Noktalara Gelecek

Üniversite ve araştırma merkezlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel performanslarını sıralayan sistemlerinin incelendiğinde üniversitemizin her geçen yıl hızla üst sıralara yükseldiğini söyleyen Orbay; önemli uluslararası değerlendirme sistemlerinden olan Webometric verilerine göre; dünyadaki üniversiteler arasında 2012 yılında 11 bin 58'inci sırada yer alan üniversitemizin 2015 yılının ilk değerlendirme raporunda 6 bin 827'nci sıraya yükseldiğini belirtti. Orbay; "Üniversitemiz gelecekte çok daha iyi yerlere ulaşacak ve bunu hep beraber gerçekleştireceğiz. Seçimler geride kaldı. Seçim sürecinde bize destek veren vermeyen herkese eşit mesafedeyiz. Ülkemizin, üniversitemizin gelişmesine hizmet etmeye devam edeceğiz. Rektörlüğe ikinci defa atanmam konusunda verilen bu kararın ülkemize ve üniversitemize bir kez daha hayırlı olmasını dilerken, bizden desteklerini esirgemeyen tüm akademik ve idari personelimizle birlikte Amasya Milletvekillerimiz Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı ile Dr. Avni Erdemir'e ve aziz Amasya halkına bir kez daha teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Program Rektör Prof. Dr. Metin Orbay ve Doç. Dr. Keziban Orbay'ın tebrikleri kabul etmesi ve kokteylin ardından son buldu.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü