Yeni Akademik Yıl Başladı


Haber-Analiz 2015-2016 akademik yılına 14 Eylül itibarıyla 'merhaba' diyen üniversitemiz 15 bin 300 öğrencisiyle eğitim-öğretime başladı. 24 Haziran 2016'da sona erecek akademik yıl boyunca bilimsel, kültürel, sosyal birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak üniversitemizde hazırlıklar tamamlandı.

Yeni kayıt hakkı kazanan yaklaşık 5 bin öğrencimize ait istatistiki bilgiler incelendiğinde öğrencilerimizin yüzde 81'inin Amasya dışından geldiği görülüyor. Üniversiteler için büyük tehdit olan yerelleşmenin üniversitemiz için geçerli olmadığının bir kanıtı olan bu veride kuşkusuz şehirdeki ve üniversitemizdeki 'huzur' ortamının payı büyük. Sosyal Bilimler MYO Reklamcılık Programına yeni kayıt yaptıran Bingöllü öğrencimiz Muhammed Kaya'nın sözleri bu verimizi kanıtlar nitelikte. Kaya;  ''Memleketini seven herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşamaktan başka çaresi yok. Amasya'yı tercih ederken şehirdeki huzur ortamı da beni etkiledi; çünkü ben akademik eğitim alıp ülkeme faydalı bir birey olmak istiyorum. Bazen insanların geldiğimiz şehirlerden dolayı önyargılı olduklarını da görüyorum; fakat, benim duruşumun bu önyargıları kırmak için önemli olduğunu düşünüyorum'' diyor.

öğrenci-yeni

''Öğrencilerimiz akademik eğitimin kalitesini önemsiyor; ama bir o kadar da şehir önemli'' dedik. Ülkemizin ve coğrafyamızın  zor bir süreçten geçtiği şu dönemde ''huzur''u referans alan sadece öğrencilerimiz değil hocalarımız da iyi bir eğitim-öğretim için huzur ortamının şart olduğunu dile getiriyorlar. Üniversitemizin en köklü fakültesi Eğitim Fakültesinin dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere'ye fakültenin bahçesinde bir öğrenci velisiyle sohbet ederken rastlıyoruz. Yeni akademik yılla ilgili düşüncelerini sorduğumuz Gökdere ''Mutlu, huzurlu bir eğitim-öğretim dönemi diliyorum'' cümlesini söyledikten sonra şu cümleleri kaydediyor: ''Eğitim fakültesi olarak 51 yıllık bir geçmişimiz var. Bu geçmişe yakışır bir şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmek istiyoruz. Eğitim Fakültesi olarak nicelikten ziyade niteliği artıracak düzeyde çalışmalara önem vereceğiz. Akademik kadromuzu genişleteceğiz. Özellikle öğretmen yetiştiren bir kurum olmamız itibariyle yapacağımız çalışmaların ilerleyen yıllarda ülkemizi çok önemli yönde etkileyeceğini biliyoruz, bunun farkındayız. Bu süreçte öğretim üyelerimize gereken desteği sağladık. Onlar da eminim ki bu yılı çok başarılı, mutlu, güzel bir şekilde öğrencilerimizle birlikte geçirecekler. Herkese başarılar diliyorum''

gökdere-corel

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan'ın sözlerine de kulak verelim; ''Her eğitim-öğretim yıllında olduğu gibi bu yılda büyük bir heyecanla akademik yıla başladık. Öğrenci kayıtlarında beklediğimiz hedefe ulaşmamız bizi mutlu etti. Akademisyen arkadaşlarla gerekli çalışmamızı yaptık. Tek gayemiz ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanı yetiştirmek, sektörün ihtiyacına cevap verebilmek, bu anlamda eğitimin nitelik olarak kalitesini artırmayı amaçladık. Üniversitemiz sürekli gelişim ve değişim içinde biz de yüksekokul olarak bu hamleye ayak uydurma gayreti içindeyiz. Üniversitemizin genelinde olduğu gibi yüksekokulumuzda da ülkemizin dört bir yanından öğrencilerimiz var. İster Kars ister Tunceli ister İzmir, Adana, Tokat, Rize nereli olursa olsun; hepsi bizim çocuklarımız; biz onların geleceklerini inşa etmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin ve ailelerinin hiçbir şartta endişe duymalarını istemiyoruz. Onlardan tek isteğimiz asli görevlerinin eğitim-öğretim olduğunu unutmamalarıdır. İyi bir eğitim-öğretim yılı diliyorum''

ünsalan

Dünyanın Dört Bir Yanından Öğrencimiz Var

Kampüste dolaşıyoruz, araya giren dokuz günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle öğrencilerimizin çoğu gelmemiş, tek tük öğrenciye rastlıyoruz. Somalili Abdi Adem de tatil dinlemeyip gelen öğrencilerimizden biri. BÖTE'ye kayıt yaptıran Abdi Adem gibi bu akademik yıl 39 farklı ülkeden 161 öğrencimiz üniversitemize kayıt yaptırdı.

abdi adem

Somali dışında Ürdün, Türkmenistan, İran, Afganistan, Avustralya, Fas, Azerbaycan, Gana, Özbekistan, Suriye, Hindistan, Irak, Uganda, Tayland, Mozambik, Gürcistan, Kırgızistan, Nijerya, Cezayir, Yemen, Zambia, Mısır, Fildişi Sahilleri, Mali, Moritonya, Taciskistan, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Kazakistan, Bosna Hersek, Filistin, Bangladeş, Sudan, Kuveyt, Rusya Federasyonu, Kanada, Endonezya, Almanya olmak üzere dünyanın dört bir yanından ülkeden öğrencimiz bu yıl çeşitli bölüm ve programlara kayıt yaptırdı.

İlk Öğrencilerini Alan Programlarımız

2015-2016 akademik yılında bazı bölüm ve programları için ilk öğrencilerimizi aldık. Bu programlardan biri olan İlk ve Acil Yardım Programı yüzde 100 doluluk oranıyla eğitim öğretime başladı. İstihdam odaklı bir programa kayıt olmanın heyecanını yaşayan öğrencilerimizden Bircan Bayram; ''Üniversitenin sağlıkla ilgili bölümlerini takip ediyor, eğitim kalitesinin yüksek olduğunu biliyordum. Bu programın açıldığını görünce çok sevindim; çünkü iş bulma problemi yaşamayacağımı düşünüyorum'' dedi.

ilk kayıt

Bu yıl ilk kez SHMYO Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı (2. Öğretim, UZEM), İlk ve Acil Yardım Programı (1. ve 2. Öğretim), Tasarım MYO Grafik Tasarım Programı (2. Öğretim), Gümüşhacıköy Hasan Duman MYO İşletme Programı (2. Öğretim ), İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümü (1. ve 2. Öğretim), Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (2. Öğretim ) olmak üzere bazı program ve bölümlere öğrenci alımını gerçekleştirdik.

Amasya Üniversitesi; Amasya sınırlarının dışına taşmış, bölgede ve ülkede tercih edilir bir üniversite olma noktasında her geçen gün önemli mesafeler kaydediyor. Amasya Üniversitesi ailesi olarak şehrimizle, ülkemizle hep birlikte, daha ileriye gideceğimize olan inancımız tamdır. 

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü