WMU İle Mevlana Anlaşması


Üniversitemiz uluslararası anlaşmalar kapsamında Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ve dünya sıralamalarında önemli bir konumda olan Western Michigan Üniversitesi(WMU) ile Mevlana Değişim Programı Protokolü ve üniversitelerarası karşılıklı işbirliği anlaşması imzaladı. 1903 yılında kurulan Western Michigan Üniversitesi (WMU), ABD'de Michigan Eyaletinde Kalamazoo bölgesinde yer alıyor. Webometrics sıralamasına göre WMU 149'uncu sırada yer alan WMU'da halen yüz farklı ülkeden olmak üzere yaklaşık 24 bin öğrenci eğitim görüyor.

mev1

Üniversitemiz rektörü Prof.Dr. Metin Orbay, Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Oktay Eser, öğretim üyelerimizden Doç.Dr. Orhan Karamustafaoğlu, Doç.Dr. Keziban Orbay ve Doç.Dr. Sevilay Karamustafaoğlu'ndan oluşan bir heyet, Mallinson Institute for Science Education'dan Dr. Bill Cobern'nın davetlisi olarak, Western Michigan Üniversitesine Mevlana Protokolünü imzalamak üzere bir ziyaret gerçekleştirdi.

Mallinson Institute for Science Education, the College of Arts and Sciences, Haenicke Institute for Global Education başta olmak üzere tüm fakülte dekanlarının ve diğer bölümlerden de katılımla imza töreni düzenlendi. İki üniversite arasında imzalanan protokol ile eşleşen tüm bölümler çerçevesinde hem öğretim elemanı hem de öğrenci değişimi mümkün olabilecek.

mev2

Üniversitemiz rektörü Prof.Dr. Metin Orbay ve WMU Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. John M. Dunn yaptıkları  konuşmalarda; uluslararası işbirliği, değişim programlarının ve akademik hareketliliğin yüksek öğretimdeki önemi üzerine vurgu yaptılar. Ayrıca Mevlana Kurum koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Oktay Eser, değişim programlarına ilgi duyan akademik personele yönelik olarak Amasya ve Amasya Üniversitesi başta olmak üzere Mevlana değişim programının esaslarını içeren ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

mev3

Amasya Üniversitesi başta olmak üzere Kastamonu, Giresun, Gazi ve Anadolu Üniversiteleri adına WMU'da ve diğer enstitülerde doktora yapan araştırmacılarımız ve danışman öğretim üyeleri ile bir araya gelindi. Mevcut çalışma durumları, Türk yüksek öğretiminin genel beklentileri, ortak projeler, değişim programlarının aktif tutulması için yapılması gerekenler tartışıldı.

 mev4

WMU hakkında daha fazla bilgi için Mevlana koordinatörlüğü ile iletişime geçebilir veya http://www.wmich.edu internet sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü