UZEM Öğrencileri Sahaya Çıktı


Teknik Bilimler MYO Elektrik ve Enerji Bölümü Uzaktan Eğitim Elektrik Programı öğrencileri final sınavları sonrasında Kale HES ve Osmancık HES'i ziyaret ederek derslerde aldıkları teorik bilgiyi sahada görme fırsatı buldular.

İlimiz sınırları içinde bulunan Yeşilırmak nehri üzerinde işletmede olan ve yapım aşamasındaki HES'lerin bölge istihdamına önemli katkılar sunduğunu açıklayan Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Cenk Gezegin; ''Eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında bölgedeki HES'lere bölüm öğrencileri ve öğretim elemanları olarak düzenli ziyaretlerde bulunuyoruz. Amacımız bölgemizde ve ülkemizdeki enerji yatırımlarında gerekli nitelikteki personelin yetiştirilmesini sağlamak. Birçok öğrencimiz bu projelerde çalışıyor ve staj eğitimi alıyor. 2013 yılında işletmeye alınan 30MW gücündeki Kale HES ve 9,4MW gücündeki Osmancık HES'e düzenlenen gezi ile uzaktan eğitim öğrencileri derslerde görmüş oldukları teorik bilgileri ve atölyelerdeki uygulama çalışmalarının sektörlerdeki uygulama alanlarını yerinde görmeleri sağlandı. Böylece birçoğu çalışan olan Uzaktan Eğitim Elektrik Programı öğrencilerinin farklı bir sektördeki mesleki bilgi ve deneyimlerinin arttırılması sağlandı''. sözleriyle teknik gezinin amacını açıkladı. 

Teknik gezi sonrası Boraboy Gölü'nde piknik ve doğa yürüyüşü yapan Teknik Bilimler MYO Elektrik ve Enerji Bölümü Uzaktan Eğitim Elektrik Programı öğrencileri adına Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Gezegin, gezi sırasında göstermiş olduğu katkılardan dolayı üniversitemize ve göstermiş oldukları ilgiden  dolayı Kale ve Osmancık HES personeline teşekkür etti.

Ülkemizin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan ve günde 9 kişinin istihdam edildiği enerji sektöründe,  yeni elektrik üretim tesislerinin istihdama katılımıyla enerji sektöründe çalışan işçi sayısının yılda yaklaşık yüzde 16 oranında artarak çalışan işçi sayısı 35 bin 903 artarak 263 bin 853'e yükseldi.

hesss1234

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü