Üniversitemizde Hokey Şampiyonası


Üniversitemiz birçok ulusal ve uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. 14 Yaş Altı Erkekler ve Kadınlar Kulüpler ve İl Karmaları Açık Alan Hokeyi Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapan üniversitemizde müsabakalar Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu halı sahalarında oynandı.

Türkiye Hokey Federasyonunun 2014 yılı faaliyet programında yer alan 14 Yaş Altı Erkekler ve Kadınlar Kulüpler ve İl Karmaları Açık Alan Hokeyi Türkiye Şampiyonası 14 Yaş Altı Erkekler final maçı Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi halı sahasında gerçekleştirildi. Final maçını Vali İ. Halil Çomaktekin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdin Acar, Genel Sekreter V. Hasan Özyurt, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hikmet Develi ve federasyon yetkilileri ve hokey severler izledi.

hokeyy11

Şehrimize Gelen Gençler Barışa Dostluğa Katkı Sağlıyor

Kupa töreninde bir konuşma yapan İlimiz Valisi İ. Halil Çomaktekin; Amasya'nın çok önemli bir sanat ve kültür şehri olmasının yanı sıra son yıllarda spor müsabakalarına ev sahipliği yaparak da göz doldurduğunu ifade etti. Amasya'da sportif anlamda yapılan faaliyetlerin ciddi oranda artmaya başladığını kaydeden Çomaktekin; ''Sevgili gençlerimizi, öğrencilerimizi sporun her dalıyla tanıştırıp onlara imkan sağlamaya çalışıyoruz. Düzenlediğimiz spor müsabakaları ile ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen gençlerimizin Amasya gibi özel bir şehri teneffüs etmelerini, tanımalarını sağlamak istiyoruz; çünkü Amasya açık hava müzesi niteliğinde önemli bir medeniyet şehridir. Birleştirici ve bütünleştirici paydaları bir arada bulunduran spor etkinlikleri vesileyle şehrimize gelen gençlerimiz, şehrimizi tanıdılar, değişik illerden gelen sporcularla tanıştılar, arkadaşlık kurdular, dolayısıyla da barışa, dostluğa ülkemizin birlik ve beraberliğine önemli bir katkı sunmuş oldular.'' dedi.

Amasya'nın Spor Altyapısı Giderek Güçleniyor

Amasya'nın Spor altyapısını giderek güçlendiğini belirten Çomaktekin; ''Dolayısıyla bu tip organizasyonlar bizim birlik ve beraberliğimize güç katıyor. Bizlere güzel anlar yaşattınız. Sizleri tekrar Amasya'ya bekliyoruz. Arkadaşlarınıza, büyüklerinize buradaki güzel atmosferi aktarın ve bizim tanıtım elçimiz olun. Devletimizin Amasya'da çok önemli spor yatırımları var. Kapalı spor salonu, yüzme havuzu, sentetik çim sahalar ve gençlik merkezleri bu yatırımlardan sadece bir kaçıdır. Çim Hokeyi takımımız bizleri süper ligde temsil ediyor. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde Çim Hokeyi sporu Amasya'da büyük bir ilgi görecektir. Bu organizasyonun düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyor, hepinize sevgiler sunuyorum.Ayrıca müsabakaya destek veren Amasya Üniversitesine de teşekkürlerimi sunuyorum." cümlelerini kaydetti..

Vali Çomaktekin ve üniversitemiz Genel Sekreter V. Hasan Özyurt; Çim Hokeyi Türkiye Şampiyonasında dereceye giren takımlara kupalarını verdiler. Çim Hokeyi Türkiye Şampiyonasında bayanlar kategorisinde birinciliği Nizip Gençlik Spor Kulübü, ikinciliği Gaziantep Doruk Spor Kulübü, üçüncülüğü Kırıkkale İl Karması elde etti. Erkekler kategorisinde ise birinci Nizip Gençlik Spor Kulübü, ikinci Muğla İl Karması, üçüncü Nizip Halk Eğitim Merkezi Spor Kulübü oldu.

hokey-5

Müsabakaların Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu halı sahalarında oynandığı Okullar Arası Hokey Gençler Türkiye Şampiyonası Malatya, Amasya, Gaziantep, Diyarbakır, Zonguldak, Konya, Muğla ve Osmaniye illerinden olmak üzere bayan ve erkeklerde toplam 18 takım katıldı. Yaklaşık 300 sporcunun katıldığı 5 gün süren şampiyona da ilk 3 gün grup eleme müsabakaları, 4'üncü gün çapraz eleme müsabakaları ve 5'inci gün final müsabakaları oynandı.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü