Üniversitemiz Bizim Farkımızda


3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Üniversitemiz de bu anlamlı gün için hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenliyor. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde okuyan ve aynı zamanda görme engelli olan öğrencimiz Ali Köse ile bu günün önemi, engellilerin sorunları, beklentileri ve hayallerine dair içten bir söyleşi gerçekleştirdik.

aliköse ve bennnn

- Bize kendini tanıtır mısın?

Ben Ali Köse, Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim ve aynı zamanda Amasya Adliyesi Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde çalışıyorum. Hataylıyım. Amasya'da arkadaşlarımla beraber kalıyorum. Amatör olarak saz çalıyorum.

- Kendini toplum içinde nasıl bir yerde görüyorsun?

Kendimi toplum içinde çok rahat hissediyorum, her konuda her istediğime ulaşabiliyorum; toplumla, arkadaşlarımla iletişimim çok iyi, engelli olmamın hiçbir sıkıntısını çekmiyorum.

- Amasya, bir şehir olarak engellilerin yaşamlarını rahat sürdürebilmelerine uygun biçimde dizayn edilebildi mi? Örneğin trafik ışıklarında engellilerimiz için düzenlemeler var mı?

Trafikte yeni bir gelişme olarak engelli çizgileri var. Şehrin bazı bölgelerinde  yer alan engelli çizgilerinin çarşı merkezinde de yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Kaldı ki Türkiye'nin bir sorunu olan dar kaldırımlar ve esnafın kaldırımlarda ürünlerini teşhir etmeleri sebebiyle  yürüyüş alanı bulma noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Ayrıca sokakların sadece tek bir engel grubu dikkate alınmadan bütün engelliler için düzenlenmesi gerekir. Ben büyük marketlerde tek başıma alış veriş yapamıyorum, engelli alfabesiyle biz görme engellileri yönlendirecek levhalar olabilir. Trafik lambaları ses ikazları şeklinde düzenlenebilir.

- Üniversitede  yaşam nasıl, hocalarınla, arkadaşlarınla iletişimin nasıl?

Hocalarımız ders ve sınav konusunda oldukça toleranslı davranıyor. Bir örnek vermem gerekirse normalde hiçbir hoca derslerde ses kaydı yapılmasından hoşlanmaz fakat; hocalarımız engelli arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyor. Hocalarımla konuşup dersleri kaydedip sınavlarıma bu yöntemle çalışıyorum. Ayrıca üniversitemizde engellilere yönelik fiziki yapılanmada ise önemli gelişmeler kaydediliyor, binalara erişimde engelliler için tasarlanan ayrıntılardan faydalanıyoruz.

ali-portreee

- Ailenden uzakta yaşıyorsun bu onları endişelendiriyor mu?

Ailem ilk başlarda hayata atılmama engel oldu, korkudan engel oldu, hayatla nasıl başa çıkacağım noktasında endişeye kapıldılar.

- Peki onları nasıl ikna ettin?

Azmim ve isteğimle. 9 yaşında evden ayrıldım, yatılı okudum. Hayatla başa çıkacağıma başta ben inandığım için ve başardığım için onlar da bana inandı.  Ailem şimdi en büyük destekçim.

- Burada araya girmek istiyorum. Kamu kurum ve kuruluşlarında resmi işlemlerinizi halletme noktasında rahat mısınız?

Engelli olduğumuzdan dolayı bu konuda önceliklerimiz var; örneğin bazı kurumlarda engelli sırası var işlemlerimizi öncelikli olarak halledebiliyoruz.

 - Peki üniversitemizde durum nasıl?

Üniversitemizde geçen sene engelli kütüphanesi oluşturuldu. Orada bir odamız var ve bir adet kitap okuma cihazımız var. Bir kitabı ya da materyali sesli hale dönüştüren bir kitap okuma makinesi bu. Ben o cihazdan çok etkin olarak faydalanıyorum. Ayrıca geçen yıl üniversitemizde engelli olmayan arkadaşlarımızın bizler için kitap okuduğu bir proje yapıldı ve çok faydasını gördük. Yeniden böyle bir projenin hayata geçirilmesini  çok isterim. En azından bizden sonra gelecek engelli arkadaşlarımız faydalanır. Bu proje bize gösterdi ki, üniversitemiz bizim farkımızda.

 - Teknolojiyle aran iyi yani..

 Çok iyi, her şeyi kullanabiliyorum. Bizlere uyarlanmış konuşma programlarını kullanıyorum.

 - Üniversitemizde ne tarz aktivitelerin düzenlenmesi seni mutlu eder?

Geçen sene golbol diye zilli topla oynan bir oyunumuz vardı, bu geliştirilebilir, müzik aktivitelerinde  yer alabiliriz zira ben de saz çalıyorum biliyorsun.

 - Saz çalmak dışında hobilerin neler?

 Enstrümanım benim için vazgeçilmez ama bunun dışında arkadaşlarımla vakit geçirmeyi, sinemaya gitmeyi seviyorum.

 - Sinema derken? Cehaletime ver lütfen, bu sinema nasıl düzenlenmiş olmalı?

Boğaziçi Üniversitesi GETEM 'in (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) bu konuda da bir çalışması var. Filmleri betimliyorlar. Rüzgar esiyor, yapraklar düşüyor gibi. Diyalogların olmadığı kısımlarda bir ses o anı betimliyor. Pilot şehirlerde var bu uygulama, umarım bir gün Amasya'da da olur.

- Umarım.

- Devletten herhangi bir yardım görüyor musun?

Dünyada ilk kez ülkemizde yapılan ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) engelli istihdamı konusunda ileri kademede bir sınav. Ben de bu  sınavı kazanarak işe yerleştim ve şu anda Amasya Adliyesinde çalışıyorum.

 - Bugün Dünya Engelliler Günü, bu anlamlı gün senin için nasıl geçiyor?

Aslında bugün bizim idari izinli sayılmamız lazım ama kimse hatırlamadığından sayılmadık (Gülüyor)

- Bu noktada engelli hakları konusunda hiç birimiz yeterli bilgiye sahip değiliz aslında.

İtiraf etmem gerekirse yeterli bilgim yok çoğu engellinin de haklarını bilmediğini düşünüyorum.

 - Buradan okurlara seslenmen gerekirse son olarak neler söylemek istersin?

 Bize acımayın, normal bir vatandaş olarak görün bu bize yeter.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü