Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı


Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı, 31 Aralık 2012 Pazartesi Günü, Amasya Valisi A. Celil ÖZ Başkanlığında Gerçekleştirildi. Toplantıda; Üniversite-Sanayi İşbirliği Amasya Çalışma Grubu Kurulurken, Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji Planının Oluşturulması Amacıyla Çalışmalar Yapılması, Altı Ayda Bir Toplanacak Üst Kurulda Elde Edilen Somut Verilerin Değerlendirilmesi Gibi Konular da Karara Bağlandı.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı Vali A. Celil ÖZ başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Üniversitede son dönemde yaşanan gelişmelere dikkat çeken Vali ÖZ,  konuşmalarının devamında şunları söyledi: "Son dönemde Amasya'da Üniversitemizde hem yeni bölümler olarak hem yeni fakülteler olarak güzel gelişmeler oluyor. Bunun yanında ekonomik anlamda da gerek tarım ve hayvancılık gerek sanayi anlamında ve hizmet sektöründe de önemli değişimler oluyor. Dolayısıyla hükümetin de özellikle son yıllarda artan bir oranda üniversite-sanayi işbirliği konusunda ciddi bir teşvik, yönlendirme ve proje destekleri var. Biz de ilimizde bu anlamda bir toplantı gerçekleştirip çalışma temposu oluşturalım istedik. Öncelikle üniversitenin potansiyeli nedir, devletin bu anlamdaki teşvik ve destekleri nelerdir, sanayimizin potansiyeli nedir, ihtiyaçlar arz talep oluşturabiliyor mu, bunun sıkıntıları nedir, istihdam noktasındaki sıkıntılar nedir, altyapıdaki sıkıntılar nedir şeklinde bu konuları karşılıklı değerlendirelim istedik. İlk toplantıda taraflar kendi gücünü, potansiyellerini, imkânlarını ve desteklerini ortaya koysun, bir çalışma grubu kuralım, bundan sonra da bu çalışma grubu ile beraber somut örneklerle proje ve uygulama bazında çalışmalarımızı sürdürelim istiyoruz." dedi. Toplantıda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman KOCA konu ile ilgili bir sunum yaptı. Toplantıda Üniversite-Sanayi İşbirliğinin Amasya ilimizde kurumsallaşmasına yönelik olarak çalışma grubu kurulması; grubun ayda bir toplanarak üniversite ve sanayi kesiminin durum analizinin yapılması, envanterlerinin hazırlanması, ihtiyaçlarının belirlenmesi ve Üniversite-Sanayi İşbirliği strateji planının oluşturulması konularında çalışmalar yapması, altı ayda bir toplanacak üst kurulda elde edilen somut verilerin değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır.

Toplantıya Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, Vali Yardımcısı Nevzat SİNAN, Fakülte dekanları/Dekan Yardımcıları, Meslek Yüksekokulu Müdür/Müdür Yardımcıları, Kamu Kurum Ve Kuruluşları ile Organize Sanayi Bölgeleri, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Sanayici ve İş Adamları Dernekleri yöneticileri katıldı.

SANTEZ Sunumu

TEKNOGİRİŞİM Sermaye Desteği

TOPLANTI Sunumu

sanyii 

 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Amasya Üniversitesi