Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü İmzalandı


Üniversitemiz  ile Amasya ve ilçelerinde faaliyet gösteren İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği arasında üniversite sanayi işbirliği protokolü imzalandı. İftar yemeği sonrası imzalanan protokole Vali İ. Halil Çomaktekin, Merzifon Kaymakamı M. Fatih Geyim, Rektör V. Prof. Dr. Murat Gökdere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Süleyman Koca ile kurum ve kuruluş amirlerinin yanı sıra birçok işadamı, sivil toplum temsilcileri ve üniversitemizden akademisyenler katıldı.

Üniversitemiz ve sanayicileri buluşturan protokolün amacı ve kapsamı hakkında bir bilgilendirme yapan Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Metin Yavuz; Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüyle beraber farklı protokollerin incelenerek çatı protokol oluşturulduğunu söyledi. Yavuz, mevcut protokol ile öğretim üyeleri ile sanayicileri ortak bir paydada buluşturup çözüm odaklı danışmanlık yapmalarının sağlamak ve iş birliği zemini oluşturmayı planladıklarını ifade etti.

Amasya Üniversitesi Misyonunu Yerine Getiriyor

Üniversite-sanayi işbirliğinin daha ileri bir noktaya taşınmasının amaçlandığı yemekte bir konuşma yapan Vali İ. Halil Çomaktekin "Genç bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede önemli ölçüde değişim ve gelişim kaydeden Amasya Üniversitesi sadece sanayi sektörü temsilcileri ile değil, turizm, kültür ve diğer alanlardaki sektör temsilcileri ile birlikte hareket ederek, ortak vizyon belirleyip çok güzel çalışmalara imza atıyor. Bunların yansıması olarak da üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde yapılan çalışmaları görüyoruz. Üniversitelerin sadece kampüs içerisinde dışa kapalı çalışmalar yapan yapılar değil, ülkemizin gelişmesi için bulunduğu ile faaliyet ivme ve ufuk katan bir misyonu üstlenen kurumlar olması da gerekiyor. Amasya Üniversitesi ve sanayi sektörü temsilcilerimizde bunun farkında olarak önemli çalışmalara imza atıyorlar. Bu vesileyle hepinize teşekkür ediyor. Yapacağınız projelerin başarılı olmasını diliyorum.'' dedi.

Üniversitesiz Sanayi, Sanayisiz Üniversite Olmaz

Amasya Üniversitesinin mekansal, teknolojik ve akademik anlamında hızla büyüdüğünü ifade eden Rektör V. Prof. Dr. Murat Gökdere; ''Bugünkü yemeğe vesile olan protokol; sanayisiz üniversite, üniversitesi sanayinin olmadığının bize işaretçisidir. Amasya Üniversitesi olarak sadece teorik bilgiyi üreten değil aynı zamanda sanayiyle uygulama da yapabilen bir üniversite olmayı hedefliyoruz. Bu anlayışıyla öğrencilerimizin akademik bilgisinin yanı sıra aynı zamanda iş başında öğrenmelerini sağlayan bir eğitim süreci öngörüyoruz. Üniversite-sanayi işbirliği protokolüyle eksik yönlerimizi görüp sanayiyle tamamlayacağız; sanayinin eksik yönlerini de akademisyenlerimiz vasıtasıyla tamamlayarak ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli işgücüne katkı sağlayacağız.'' cümlelerini kaydetti.

İşbirliğinin kurumsallaşmasına yönelik üniversite-sanayi işbirliği adı altındaki çalışmaların çalışma grubu oluşturulmasıyla başladığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Koca ise;  gelinen noktada üniversite-sanayi işbirliğinde büyük gelişime yaşandığını belirterek imzalanan protokol ile Amasya Üniversitesinin sanayicinin yanında olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Üniversite-sanayi işbirliği protokolü ile Amasya Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve üniversitemizin ilimizde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri ile birlikte bilim, sanayi ve teknolojiye yönelik görevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi bakımından girişimciliğe, yenilikçiliğe, bilimsel gelişmeye ve yüksek katma değerli teknoloji üretimine dayalı; ortak Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışmalarını gerçekleştirebilmeyi, bilgi transferi çalışmalarını yürütülebilmeyi, öğrencilerin staj, iş yeri eğitimi dersi yapabilmeleri ve geçici olarak istihdam edilebilmelerini, sanayinin bilgi tabanlı ve rekabetçi ekonomik yapıya kavuşarak ulusal, uluslararası piyasada rekabet gücünü artırmaya yönelik konularda üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirmesi amaçlanıyor.

iftarrr

Yemek sonrası Giyim Üretim Teknolojisi Programı öğrencilerimiz tarafından hazırlanan doğa dostu çantalar konuklara dağıtıldı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü