Uluslararasılaşma Adına Önemli Adımlar


Üniversitemizde Farabi, Mevlana ve Erasmus Değişim Programlarını kullanan akademik, idari personel ve öğrenci sayısı son üç yıl içerisinde bir önceki yılın değişim sayılarını katlayarak artarken, üniversitemizde sürdürülen diğer önemli bir faaliyet ise uluslararası öğrencileri üniversitemize çekebilmek. Üniversitemize alınacak 142 kişilik yabancı uyruklu öğrenci kontenjanına 41 ülkeden toplam 943 kişi başvuruda bulundu.

ulusss

ilk defa 2012-2013 akademik yılı içinde yabancı uyruklu öğrenci alındığını ve bu yıl için ise sadece merkezdeki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına 142 kişilik yabancı uyruklu öğrenci kabul edileceğini açıklayan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, söz konusu kontenjanlara Hollanda, Kanada, Almanya, Yunanistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kenya, Somali, Özbekistan, Kırgızistan, Afganistan'ın da bulunduğu 41 ülkeden 943 yabancı uyruklu öğrenci adayının müracaat ettiğini belirtti.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi Faaliyete Geçti

Amasya Üniversitesinde yükseköğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanması ve üniversiteye kolaylıkla uyum sağlayabilmeleri amacıyla 'Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi'nin faaliyete geçtiğini ifade eden Rektör Orbay, "Üniversitemizde öğrenim görmek için başvuran veya kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal ve kültürel alandaki ihtiyaçlarının karşılanması, barınma ve özellikle uyum sorunlarını görüp, muhtemel soruların çözülmesi ile birlikte kontenjanları her yıl kademeli olarak arttırmayı düşünüyoruz. Amasya Üniversitesini dünya üniversiteleriyle bilim, sanat ve kültür alanında rekabet edebilecek düzeye getirebilmemizin yolu, uluslararası ilişkilerimizi geliştirmemizle mümkündür. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kendi ülkelerinden taşıdıkları kültürel, eğitimsel deneyimler bizim öğrencilerimizin de sosyal anlamda kendilerini geliştirmelerine de katkı sağlayacağını umuyoruz" cümlelerini kaydetti.

Amasya'ya gelecek yabancı uyruklu öğrencilerin aynı zamanda, birer doğal birer turizm elçisi olarak görülmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Orbay, "İlimizin kültürel, tarihi, turistik yönlerini öğrenen yabancı uyruklu öğrenciler, Amasya'nın kültür turizm elçisi olacaklar ve kendi ülkelerinde ilimizi tanıtacaklardır. Amasya'nın en güzel şekilde tanıtılması ve hak ettiği turizm potansiyeline ulaşabilmesi üniversitemizin de öncelikleri arasındadır. Bu bakış açısıyla, Amasya'ya gelen yabancı uyruklu öğrencilerin şehrimizin turizmin potansiyelinin gelişmesini de sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Ülke

Kişi

Ülke

Kişi

Afganistan

63

Kazakistan

6

Almanya

75

Kenya

1

ABD

1

Kırgızistan

54

Avusturya

2

Kosova

2

Azerbaycan

81

Mısır

1

Bosna Hersek

2

Moritanya

1

Bulgaristan

10

Nijerya

1

Burkina Faso

2

Özbekistan

7

Cubiti Cumhuriyeti

4

Pakistan

8

Fas

10

Romanya

1

Fildişi Sahilleri

1

Rusya Federasyonu

5

Filipinler

2

Somali

1

Filistin

12

Sudan

1

Gana

2

Suriye

93

Gürcistan

3

Suudi Arabistan

1

Haiti

1

Tacikistan

7

Hindistan

1

Tunus

3

Hollanda

2

Türkiye (Yurtdışı Öğrenimli)

54

Irak

13

Türkmenistan

392

İran

2

Ukrayna

3

Kanada

2

Yemen

7

 

bayraklar

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü