Uluslararası Öğrenci Sayımızda Rekor Artış


2015-ÖSYS sonuçlarına göre üniversitemize kayıt hakkı kazanan öğrencilerimizin yüzde 81'i il dışından geliyor ve toplam 81 ilden öğrencimiz Amasya Üniversitesine kayıt hakkı kazandı. Kayıt hakkı kazanan yaklaşık 5 bin gencimiz 3-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen kayıtlarını yapmak üzere üniversitemiz birimlerini ziyaret ediyor. Bu öğrenciler arasında ilk kez öğrenci alan bölüm ve programlarımız ile 39 farklı ülkeden gelen yabancı uyruklu öğrencilerimiz de var.

kayıt2

Dünyanın Dört Bir Yanından Öğrencimiz Var

Geçtiğimiz akademik yıl üniversitemizde 18 farklı ülkeden 72 öğrencimiz vardı; bu sayı 2015-2016 akademik yılında 39 ülkeden 161 öğrenciye yükseldi. Ürdün, Türkmenistan, İran, Afganistan, Avustralya, Fas, Azerbaycan, Gana, Özbekistan, Suriye, Hindistan, Irak, Uganda, Somali, Tayland, Mozambik, Gürcistan, Kırgızistan, Nijerya, Cezayir, Yemen, Zambia, Mısır, Fildişi Sahilleri, Mali, Moritonya, Taciskistan, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Kazakistan, Bosna Hersek, Filistin, Bangladeş, Sudan, Kuveyt, Rusya Federasyonu, Kanada, Endonezya, Almanya olmak üzere dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilerimiz kayıtları için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurularını yapıyorlar. Eğitim Fakültesine 11 öğrenci, Fen-Edebiyat Fakültesine 4 öğrenci, Mimarlık Fakültesine 2 öğrenci, Teknoloji Fakültesine 17 öğrenci, Sağlık Yüksekokuluna 3 öğrenci, Tasarım MYO'ya 3 öğrenci, Teknik Bilimler MYO'ya 63 öğrenci, Sosyal Bilimler MYO'ya 49 öğrenci, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO'ya 9 öğrenci kayıt yaptıracak.

kayıt3

İlk Öğrencilerini Alan Programlarımız

Amasya Üniversitesi 2015-2016 akademik yılında bazı bölüm ve programları için ilk öğrencilerini aldı. Bu yıl ilk kez SHMYO Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı (2. Öğretim, UZEM), İlk ve Acil Yardım Programı (1. ve 2. Öğretim), Tasarım MYO Grafik Tasarım Programı (2. Öğretim), Gümüşhacıköy Hasan Duman MYO İşletme Programı (2. Öğretim ), İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümü (1. ve 2. Öğretim), Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (2. Öğretim ) olmak üzere bazı program ve bölümlere öğrenci alımını gerçekleştirdik.

İlk ve Acil Yardım Programı Yüzde 100 Doldu

Tıbbi ve travmatik acillerin olay yerinde acil bakımını profesyonel düzeyde uygulayarak en uygun sağlık kuruluşuna ulaştırılmasını sağlayan sağlık çalışanlarını yetiştirmek üzere kurulmuş bir ön lisans programı olan ve  bu yıl ilk kez öğrenci kabul eden Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO İlk ve Acil Yardım Programı 1. ve 2. öğretimi yüzde yüz doluluk oranıyla eğitim öğretime başlıyor. Kayıt esnasında öğrencilerin boy ve kilo oranları tespit edildi. Bu programa alınacak öğrencilerin, üniversitelerin Tıp Fakültelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; program gereği ikinci sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması nedeniyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m'den , kız öğrencilerde 1.60 m'den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma, taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olması gerekiyor.

kayıt5

İlgili Haberler:

Kayıt Dönemi Başladı

Canlı Destek Hattı

Öğrencilerimiz 81 İlden ve Yüzde 81 İl Dışından

Rekor Doluluk Oranı

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü