Uluslararası Katılımlı Mesleki Eğitim Çalıştayı


Teknoloji Fakültesi tarafından uygulanan, "Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi" projesi kapsamında gerçekleştirilen "Mesleki ve Teknik Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliği Olanakları" çalıştayı geniş katılımla gerçekleştirildi. Çalışataya yurtdışından akademisyen ve uzmanlar ile TR83 Orta Karadeniz Bölgesinden kamu ve özel sektör temsilcileri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldıldı. İki gün boyunca süren uluslararası çalıştay Teknoloji Fakültesi konferans salonunda yapıldı. Çalıştaya Amasya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Amasya İŞKUR Müdürlüğü, Amasya KOSGEB İl Müdürlüğü, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Amasya Şubesi, Çorum TSO Müdürlüğü, Çorum TSE İl Müdürlüğü, Tokat GOP Teknoloji Transfer Ofisi, Amasya Sanayici İş Adamları Derneği (ASİAD), Turhal MYO, Samsun OMUSİGEM Müdürlüğü, Amasya Mesleki Eğitim Müdürlüğü, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlükleri, SİLVERLİNE firması temsilcileri ve yöneticileri ile üniversitemiz akademik personeli katkı sağladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Metin  Orbay mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak çalıştayın ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Çalıştayda Romanya Alba Iulia Üniversitesinden Doç. Dr. Adrian Alexandru Tulbure, Doç. Dr. Ceuca Ioan Emilian ve Finlandiya'da bulunan Tampere University of Technolog'den Prof.Dr. Adrian Burian ile Almanya'dan katılan Dr. Kotzerek Andreas birer sunum yaptılar. Sunumlar sonrası oluşturulan iki farklı çalıştay grubunda "Mesleki ve Teknik Eğitimde Yenilikçi Yöntemler" ile  "Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği Olanakları" konusu incelendi. 

çalıştay222

Teknoloji Fakültesi Hibe Projesi nedir?

Yürütücülüğünü Prof. Dr. Metin Yavuz, Koordinatörlüğünü Yrd. Doç.Dr. Ünal Kurt'un yaptığı "Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi" başlıklı proje TR83'deki Samsun, Çorum, Tokat ve Amasya illerinde uygulanıyor.

TR83'deki 4 ilde toplam 8 adet seminer, Uluslararası katılımlı "Mesleki ve Teknik Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliği Olanakları" temalı çalıştay, CAD/CAM, PLC/SCADA, İş Sağlığı ve Güvenliği, KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik, teknoloji ve inovasyon eğitimleri, kariyer ve meslek danışmanlığı, Üniversite-Sanayi-STK işbirliği faaliyetleri projede yeralan bazı faaliyetler arasında yer alıyor.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü