Uluslararası Erasmus Haftası


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mehmet Kara, Slovenya'da bulunan Primorska Üniversitesi tarafından organize edilen "4th International Erasmus Week" çalışmalarına katıldı. Erasmus Programı kapsamında son yapılan düzenlemeleri ve proje tabanlı Erasmus+ hareketliliğini konu olan çalışmada; İngiltere, Amerika, Finlandiya, Almanya  başta olmak üzere on farklı ülkeden katılımcı yer aldı. Öncelikli olarak katılımcı üniversiteler ve araştırma merkezleri kendi üniversiteleri/merkezleri hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

erasmus1

Yaptığı sunumda üniversitemiz hakkında genel bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Erasmus hareketliliği kapsamında yapılan çalışmalardan bahsetti. Son dönemlerdeki proje tabanlı hareketliliğin geçmiş dönemlere oranla daha verimli olacağını düşündüğünü kaydeden Prof. Dr. Orbay;  hayat boyu öğrenme, disiplinlerarası çalışma, sürdürebilir kalkınma, kültürlerarası iletişim, temel bilimlerde ortak laboratuar kullanımı gibi konular öncelikli olmak üzere çeşitli çalışmaların yapılabileceğine vurgu yaptı.

erasmus2

Üniversitemizdeki lisansüstü programlar hakkında katılımcılara bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Kara;  temel bilimler, mühendislik ve araştırma merkezlerleriyle ve ön plana çıkan katılımcı üniversiteler ile görüşülerek Erasmus programı ve benzer yeni ortak çalışma alanlarının neler olabileceği konusunda bir sunum yaparak karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

erasmus3

Çalışma ziyaretinde ayrıca Primorska Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Sonja Rutar ile bir görüşme yapıldı. Dr. Sonja Rutar üniversitelerinin pek çok Türk Üniversitesi ile Erasmus anlaşmalarının olduğunu ve değişim konusunda gelen-giden öğrenci-akademik personel katılımında aktif rol oynadıklarını dile getirdi. Benzer işbirliğinin Amasya Üniversitesi-Primorska Üniversitesi arasında eğitim, temel bilimler ve sosyal bilimler alanlarında da yapılabileceği konusunda görüş birliğine varıldı.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü