Uluslararası Ebelik Kongresine Katılım


Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mesude Uluşen, İspanya'nın Tarragona  kentinde düzenlenen İspanya Ebelik Dernekleri Federasyonu, Katalan Ebeler Derneği ve Uluslarası Ebelik Konfederasyonu tarafından, "Listening To Women Practising As Midwives" sloganı ile düzenlenen Ebelik Kongresine "Traditional Birth Practices In Turkey (AS833)" adlı sözlü bildiri ile katıldı.

ebelik2

Türk Ebeler Derneği, ICM Güney Avrupa Bölge Federasyonuna bağlı ülkeler arasında yer almaktadır. Uluslararası Ebelik Konfederasyonu ICM (The International Confederation of Midwives) başkanı Frances Day-Stirk ile ICM Güney Avrupa Bölge Federasyonu Temsilcisi Rita Borg'un da katıldığı kongrede çok sayıda konuşmacının yanı sıra 435 poster bildiri ve beş ayrı salonda eş zamanlı 64 sözel bildiri yer aldı. Kongreye Türkiye'den Amasya Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesinden olmak üzere toplam altı akademisyen katıldı.

Kongre öncesinde ICM başkanı Frances Day Stirk ve ICM Güney Avrupa Bölge Temsilcisi Rita Borg başkanlığında, Portekiz, İspanya, Filistin, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Malta gibi ülkelerin ebeler derneği temsilcileri ile Türk Ebeler Derneği temsilcilerinin de katılımıyla ICM Güney Avrupa Bölge Toplantısı düzenlendi. Toplantıda ebelik, anne, yenidoğan sağlığı, kadın sağlığı, sağlık sistemi ve politikaları hakkında ülkelerin durumuna ilişkin bilgi paylaşımı, görüş alışverişi yapıldı, ebelik eğitimi ve ebelik uygulamalarına ilişkin üye ülkelerdeki durumlar tartışıldı, tespitler yapıldı ve ortak çalışmalar planlandı.

ebelik3

Toplantıda ülkemizin delegasyonu Türk Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Balıkesir Üniversitesi SYO Ebelik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Aslantekin Özçoban ve Türk Ebeler Derneği Amasya İl Temsilcisi olan Amasya Üniversitesi SYO Ebelik Bölümü öğretim üyesi Mesude Uluşen tarafından yapıldı. ICM toplantısında, Türkiye'de ebeliğin ve ebelerin durumu ve sorunlarının yer aldığı sunum gerçekleştirildi.

Ayrıca kongrede ICM Eğitim Komitesi başkanı Ans Luyben (İsviçre) başkanlığında yürütülen küçük grup tartışmasında, ICM Ebelik yeterlikleri, ülkelerin uyumu, ebelik eğitimlerinde yaşanan sorunlar, fırsatlar ve tehditlerin konu edildiği interaktif çalışmaya da Türk Ebeler Derneği Temsilcileri olarak katılım sağlandı.

ebelik1

Katalan Ebeler Derneğinin 4. Kongresi (Fourth Congress of the Catalan Association of Midwives -ACL), İspanya Ebelik Dernekler Federasyonunun 15'inci kongresi (XV Congress of the Federation of Associations of Midwives of Spain -FAME) ve Uluslararası Ebelik Konfederasyonu (ICM) Güney Avrupa Bölge Federasyonunun 2'nci konferansının (2nd Southern European Region Conference of the International Confederation of Midwives) gerçekleştiği geniş katılımlı kongre, Katalunya Sağlık Personeli Sürekli Eğitim Komisyonu tarafından da (Ulusal Sağlık Kurumu)  akredite edilmiştir.

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü