Ulaştırma Hizmetleri Sektörü Çalıştayı


2014-2015 akademik yılında Otobüs Kaptanlığı ve Posta Hizmetleri Programlarında yüzde yüz doluluk oranıyla eğitim öğretime başlayan Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu, iki gün süren bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. "Ulaştırma Hizmetleri Sektörü Çalıştayı"na Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin, Ulusoy Seyahat Firması Eğitim Müdürü ve Tüm Otobüscüler Federasyonu (TOF) Genel Sekreteri Nusret Ertürk, Ağaoğlu Şirketler Grubu Temsilcisi Sebahattin Üstün, Toros Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bora Güner, Taşova Taşıyıcılar -Nakliyeciler Kooperatif Başkanı Sezai Cingöz, ilgili akademik personel, bölüm öğrencileri ve basın mensupları katıldı.

taşova

Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Aydoğan, Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, Merzifon Havaalanı Müdürü İbrahim Çıldır'ın açılış programına katıldığı çalıştayda ulaşım sektörünün sorunları, geleceği, yüksekokulumuz bünyesindeki programların ulaşım sektörüne yapacağı katkı tartışıldı. İki oturum halinde gerçekleşen çalıştayda, 'sektör temsilcilerinin personel istihdamında aradıkları kriterler, verilen mesleki eğitim sektör temsilcilerinin personel istihdamında aradıkları kriterleri karşılıyor mu, sektörün önemsediği mesleki etik kriterleri nelerdir, MYO'lardaki uygulama derslerinin gerçekleştirilmesinde engel oluşturan mevzuatlar nelerdir, staj sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?' gibi soru başlıklarına cevaplar arandı.

Ahlak, Tecrübe, Uyum, Sorumluluk, Düzgün Fizyonomi

40 yıl otobüs kaptanlığı yapan mesleğin duayeni TOF Genel Sekreteri Nusret Öztürk "Ülkemizde ulaşımın yüzde 91.5'i karayolu ile yapılmaktadır. Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü, ulaşım talebini en yüksek ölçüde karşılayan sektördür. Gelişmiş, en yüksek kaliteli sistemi kuran karayolu taşımacıları üstlendikleri sorumluluk ile sosyal ve kültürel yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdırlar. Karayolu taşımacılığının kalifiye elemanlara ihtiyacı vardır. Bu noktada üniversitelerdeki eğitim ön plana çıkıyor. Öğrencilerimizin hem mesleki hem de kültürel olarak kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bir ulaştırma sektörü çalışanında olması gereken özellikler ahlak, tecrübe, düzgün fizyonomi, sorumluluk bilinci ve uyumluluktur. Mesleki donanım önemlidir. Gelişen dünyada meslek standartlarının belirlenmesi ve akademik eğitim ön plana çıkmıştır. Bu standartların belirlenmesinde de akademik kurumlar başı çekmektedir'' dedi. Çalıştayın diğer katılımcıları da kendi alanlarıyla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Çalıştay sonunda Taşova Yüksel Akın MYO tarafından bir sonuç bildirgesi yayınlanacağı açıklandı.

taşova1234

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü