Türküler Uzakları Yakın Etti


Kredi ve Yurtlar Kurumunda (KYK) kalan üniversitemiz öğrencileri tarafından organize edilen "Sıra Gecesi" programı, Amasya Belediyesi Konservatuarının seslendirdiği yurdumuzun güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına birbirinden güzel türküleri eşliğinde coşku içerisinde gerçekleştirildi. Üniversitemizde okuyan öğrencilerimizin yüzde 81'nin il dışından geliyor olması ve programın vizeler sonrası yorgunluğu atma noktasında yapılmış olması bir anlamda programda söylenen türküler uzakları yakın etti ve tüm katılımcılara eğlenceli saatler yaşattı.

Program Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Haluk Yıldızdan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, KYK Samsun Bölge Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, il protokolü ve gençlerimizin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

sıra-oturma

Programda açılış konuşmasını yapan KYK Samsun Bölge Müdürü İ. Hakkı Kasapoğlu, "KYK olarak her geçen gün yükseköğretim alanında yurt kapasitesini ve hizmet kalitesini artırıyoruz. Özellikle Amasya ilimizde Amasya Üniversitesinin hızlı gelişimine paralel olarak önümüzdeki döneme yönelik olarak planlamalarımızı yaptık, yurt kapasitemizi artırıyoruz. Amasya'da öğrenim gören ve yurtlarımızda kalan gençlerimiz bizlerin varlık sebebi, kendilerine bu birlik ve beraberlik tablosundan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

sıra-oyun

Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Vali İ.Halil Çomaktekin ise Amasya ilini yükseköğretim alma konusunda tercih ederek Amasya'ya gelen tüm gençleri tebrik ettiler. Amasya gibi tarihi, kültürel, coğrafi güzellikleri olan Marka bir ilde okumanın ayrıcalıklarına vurgular yaparak, kamu-kurum kuruluşları ve eğitimin tüm paydaşları olarak yükseköğretim gençliğinin barınma, ulaşım başta olmak üzere karşılaşabilecekleri her türlü zorluğu aşma noktasında yanlarında olduklarını dile getirdiler. Amasya ilinin geçekten yükseköğretim kenti olma yolunda barınma, ulaşım, eğitim kalitesi ve yaklaşımı ile huzur noktasında önemli bir il olduğuna vurgu yaptılar.

sıra-kalabalık

Programla ilgili olarak Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay ise "Yoğun ve bir o kadar yorucu geçen vizeler sonrasında böyle bir program düzenleyen genç arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Görüldüğü üzere il protokolümüz tamamı burada ve öğrencilerimizin yanında. Aslında bu manzara, ilimizin yükseköğretim gençliğine verdiği önemin bir göstergesi. Özellikle son iki yıl içerisinde, Amasya Üniversitesinin akademik, idari, fiziksel altyapısı, önlisans-lisans ve lisansüstü düzeyde program zenginliği, bilimsel çalışma sayısı/çalışmalara yapılan atıflar, yürüttüğü/desteklediği projeler, uluslararasılaşma alanında gösterdiği ikili anlaşmalar,…vb alanlarda önemli mesafeler kaydettiği basit istatistiklerle aşikar olarak ortada. Bu ve benzeri çalışmalar ilimizde, bölgemizde, ülkemizde ve uluslararasılaşma noktasında önemli bir farkındalık yaratmış durumda. Bugün üniversitemizin Amasya insanı ve tüm kamu-kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve tüm eğitim gönüllüleri ile kucaklaşmış olduğunu görüyoruz, bu da bizim sorumluluklarımızı daha da artırıyor. Umarım hep birlikte Marka Kent, Marka Üniversite amacına en kısa sürede ulaşacağız."dedi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü