Trafik Kurallarına Uyalım!


Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilmesi amacıyla her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü tüm yurtta "Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bu günü takip eden haftası ise "Karayolu Trafik Haftası" olarak kabul edilmiş olup çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Trafikte kullanılan işaret levhaları, ışıklı ve sesli işaretler, yer işaretlemeleri ile benzeri trafik işaretlerine uymanın yalnızca kişilerin kendi can güvenliğini değil trafikteki diğer insanlarında can güvenliğini de koruyacağını ifade eden üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; ''Amasya Üniversitesi olarak şehrimizde güvenli trafik bilincini vatandaşlarımıza kazandırmak amacıyla çeşitli çalışmalara destek veriyoruz. Bir taraftan trafik kurallarına uyarak vatandaşlarımıza örnek olmaya çalışırken aynı zamanda İl Emniyet Müdürlüğümüzle birlikte "Trafikte Çocuklar Güvende",  "Trafikte Yayalara Saygı" ve ''Emniyet Kemeri İle Hayata Bağlanın'' projelerine de destek veriyoruz.

'Trafikte Çocuklar Güvende' projesinde araç içerisinde bulunan çocukların seyahatlerini daha güvenli yapmalarının sağlanması amacıyla yaşlarına ve fiziki durumlarına göre çocuk koltuğu kullanmaları, araç ön koltuğunda 10 yaşından küçük çocukların oturtturulmaması gerektiği örnekleri ve görsel videolarıyla birlikte anlatılıyor. Bu Projeye tüm Amasyalıların sahip çıktığını düşünüyoruz.

'Emniyet Kemeri İle Hayata Bağlanın' projesi ile ise şehrimizde emniyet kemeri kullanma bilinci artırılmasına çalışıldı. Bilindiği gibi meydana gelen trafik kazalarının, yüzde 99'u sürücü hatalarından kaynaklanmakta ve bu kazalar sonucu her yıl  binlerce vatandaşımız hayatını kaybedip binlercesi de yaralanmaktadır. Emniyet birimlerinin verilerine göre karayollarındaki ölümlerin ve yaralanmaların yüzde 44'ü çarpışma anında emniyet kemeri takmayan sürücü ve yolcuların oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle yapılacak eğitim, denetim ve bilgilendirme ile ilimizde sürücü ve yolculara  emniyet kemerini kullanma alışkanlığı kazandırılarak özellikle şehir içerisinde kullanım oranı düşük olan emniyet kemerinin  kullanma oranının yukarılara çekilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda gerçekleştirilen 'Amasya Emniyet Kemeri kullanımında TÜRKİYE ye  öncülük ediyor' sloganı ile vatandaşlarımızda belirli bir duyarlılık oluşturulmuştur.

Amasya'da, çağdaş dünya ülkelerinde yaşanan trafik kültürünü yerleştirmek, yayalara saygı ve insan unsurunu ön plana çıkartarak korunmasız yayaların can güvenliklerini yasal mevzuat çerçevesinde koruma altına almak amacıyla hayata geçirilen 'Trafikte Yayalara Saygı' projesiyle tüm yol kullanıcıları üzerinde trafiğe bakış açısında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

Her gün televizyonda izlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz, radyoda dinlediğimiz trafik kazaları; trafik işaret ve kurallarına uyulmamasından meydana gelmektedir. "Karayolları Trafik Haftası" programı kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerin ülkemizde trafik bilincinin artmasına katkı sağlayacağına inanarak, bütün yurttaşlarımızı trafik kurallarına uymaya davet ediyorum'' dedi.

trafik

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü