"The World Conference on Physics Education" Konferansı Başladı...


the world

"The World Conference on Physics Education" konferansı USA, UK, Almanya, Singapur,… başta olmak üzere 49 farklı ülkeden 300'ün üzerinde akademisyen, öğretmen ve doktora öğrencisinin katılımıyla İstanbul'da başladı. Amasya Üniversitesi, IUPAP, ICPE, EPS, TÜBİTAK, GIREP, MPTL,… gibi kurumlarca desteklenen konferans, 1-6 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Konferansta fizik eğitim ve öğretiminin farklı düzeylerde yaşanan problemleri, yeni öğretim yaklaşımları başta olmak üzere 500'ün üzerinde sunum gerçekleştirilecek ve workshoplar düzenlenecek.

Konferansta ilk gün açılış programında organizasyon komitesi başkanı Prof.Dr. M. Fatih TAŞAR konferansa dünyanın dört bir tarafından yoğun bir katılım olduğunu görmekten ve İstanbul'da böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, desteklerinden dolayı tüm sponsorlara teşekkür etti.

Prof.Dr. Metin ORBAY açılış konuşmasında "Students' Interest in the Physics Deparment in Turkey" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda son on yıl içerisindeki yüksek öğretim alanında yaşanan değişimler ve gelişmeler hakkında bilgiler vererek, yüksek öğretimde henüz istenen oranda okullaşma oranına ulaşılmadığını ama büyük bir gelişmenin olduğunu istatistiki verilerle ortaya koydu. Tüm bu olumlu gelişmelerin aksine fen bölümlerinde özellikle Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerine olan öğrenci ilgisinin her geçen gün hızla azaldığını ve bunun temel nedenlerinin neler olduğunu dile getirdi. Aslında, böylesine bir gelişmenin ilk sinyallerin merkezi sınavlarda elde edilen fen netlerinin her geçen gün düşmesi olarak kendisini gösterdiğini dile getirdi. Temel bilimlerin özellikle teknolojinin olmasa olmazı olduğunu dile getirerek en seçkin öğrencilerin okuması gereken bu programların bugün içerisinde bulunduğu durumun kabul edilebilir gibi olmadığını ve bu nedenle, bu veya buna benzer konferansların ise akademisyenler, öğretmenler ve eğitim politikasını belirleyen karar vericiler için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Prof.Dr. Metin ORBAY'ın konuşmasının ardından Maryland Üniversitesinden Prof.Dr. F. Joe Redish 'e Fizik Eğitimine yapmış olduğu katkılardan dolayı International Commision of Physich Education (ICPE) tarafından altın madalya verildi. Prof. Dr. F. Joe Redish MIT'te teorik fizik alanında doktora unvanı almış 40 yılı yakın süredir en prestjli üniversitelerden biri olan Maryland Üniversitesinde çalışmakta olup, Amerikan Fizik Eğitimi Millikan Madalyası sahibidir.     

 

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

AMASYA ÜNİVERSİTESİ