Tercih Edilen Üniversiteyiz


Tercih Edilen Üniversiteyiz 2

ÖSYM 2013 yılı yükseköğretim programlarına ilişkin aday tercihlerine yönelik istatistikleri yayınladı. İstatistikler dikkatlice incelenip analiz edildiğinde, fakülte ve yüksekokullarımızı ilk üç tercihinde tercih eden aday sayısının yüzdesel olarak geçen yıllarla karşılaştırıldığında önemli oranda arttığı görülmekte.

Günümüzde gerek devlet üniversiteleri gerekse vakıf üniversiteleri en başarılı öğrencileri üniversitelerine çekebilmek için tatlı bir rekabet içerisindeler. Bu rekabet tercih sürecinde, yıl boyu yapılan eğitim-tanıtım fuarlarına katılım, yazılı ve görsel basın aracılığıyla yapılan tanıtım faaliyetleri gibi pek çok yöntem kullanılarak gerçekleştiriliyor. Elbette üniversiteler bünyesinde istihdam odaklı programların açılması, bölge ve ülke gereksinimlerine mevcut programların hitap edip etmemesi, çoğu zaman ise üniversiteden mezun olan öğrencilerin iş hayatına atılma istatistikleri, mezunların eğitim-öğretim sürecinde gördükleri eğitimin yeterliliği, açılan programların güncelliği gibi pek çok değişken, öğrenci tercihlerinde önemli bir belirleyici rol oynamakta.

Üniversitemiz için 2013 ÖSYM tercih istatistikleri incelendiğinde programlarını ilk üç tercihlerinde tercih eden öğrencilerin yüzdesi programlara yönelik olarak mevcut eğilimi göstermesi ve üniversite tercihinde önemli bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Bu istatistiklerden görüleceği üzere Sağlık Yüksekokulumuzun % 63,64 (2012'de: % 41,59), Eğitim Fakültesi % 38,98 (2012'de: % 28,54), Mimarlık Fakültesi % 22,22 (2012'de: % 2,78), Teknoloji Fakültesi % 21,74 (2012'de: % 8,51) olarak değiştiği görülmektedir. Diğer taraftan bu yıl ilk defa eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan İlahiyat Fakültemizi tercih eden öğrenci sayısının 104 kontenjanına karşılık olarak 18424 aday tarafından tercih edildiği görülmektedir. Yine bu fakültemizi ilk üç tercihinde kazanan öğrenci yüzdesi ise % 37,50 olarak gerçekleşmiştir.

Ülkemizdeki ve dünyadaki iş sahalarındaki gelişim ve değişimler göz önüne alınarak büyük bir titizlikle yapılan araştırmalar sonucunda açılan yeni programlarda özellikle "Mesleki ve Teknik Eğitimde Kalitenin Adresi" olma sloganıyla çalışan Meslek Yüksekokullarımızda ise önemli bir yüzdesel tercih artışlarının olduğu gözlenmektedir. Bunun en belirgin özelliği ise Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakımı, Tıbbi Laboratuar gibi bölümlerle akademik hayatına başlayan Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO'da görmek mümkün. Sözkonusu SHMYO'da 2013 yılında 622 kişilik kontenjan için 44654 öğrenci tarafından tercih yapılmıştır. Yine bu programlara yerleşen öğrencilerin % 40,68'i ilk üç tercihlerinde üniversitemizi tercih etmişlerdir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay "Üniversitemiz, marka kentin, marka üniversitesi olma yolunda tarihe ve ecdada karşı sorumluluk bilinci içerisinde Amasya'nın tarihte yerine getirdiği misyonu ve sorumluluğu ile ülkemizin çağdaş, dünya da öncü ve önder olması için, araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek, ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak, aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve eğitimin iç-dış tüm paydaşları ile yapılan ortak çalışmalar üniversitemizi tercih edilen bir üniversite olma yolunda önemli mesafeler alması ile sonuçlanmaktadır. 2013 yılı ÖSYM istatistikleri istihdam odaklı büyüme ve bölüm açma noktasında yaptığımız çalışmaların, tanıtım faaliyetleri ve bilgilendirme toplantılarının ilk ürünleri olarak değerlendirilmelidir. Özellikle öğrencilerimizin programlarına ilk üç tercihi içerisinde yerleşme oranlarının yüzdesel olarak artış göstermesi bizleri fazlasıyla memnun etmiş ve çalışma azmimizi daha da artırmıştır." dedi.

Tercih Edilen Üniversiteyiz

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü