Temel Bilimlerdeki Dramatik Düşüş Bir Alarmdır


15 bini aşkın öğrencisiyle akademik yıla 'merhaba' diyen üniversitemizde 2015-2016 akademik yılı açılış töreni gerçekleştirildi. Törende ilk dersi ''Türkiye'de Bilim ve TÜBA'' başlığıyla Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar verdi. Yoğun katılımla Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan programa TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Naci Bostancı, Vali İ. Halil Çomaktekin, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer,  Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Çelik, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay,  il protokolü, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı. Törenin açılış konuşmalarını yapan tüm konuşmacılar ve TÜBA Başkanı Acar ülkemizde yaşanan terör olaylarını kınayarak ve kimya alanında Nobel ödülünü alan Türk Bilim Adamı Aziz Sancar'ı anarak konuşmalarına başladılar. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Acar ilk dersinde gençlere önemli mesajlar verdi.

topluluk123

Zaman Birlik Zamanıdır

2015-2016 akademik yılının ilk konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; ''Son dönemlerde güvenlik güçlerimize, sivil vatandaşlarımıza yönelik yapılan ve  Ankara'da meydana gelen menfur terör saldırısını lanetliyoruz. Terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ise başsağlığı diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun. Bin yıllık kardeşliğimizi bozmak isteyen iç ve dış güçlere karşı terörün istediği dilden konuşmamaya özen göstermeliyiz. Barış ve sağduyu ortamının sağlanması ve devamı için üniversite gençliğine önemli görevler düşmektedir. Zaman birlik zamanıdır'' sözleriyle konuşmasına başladı.

orbay123

Hep Birlikte Daha İyiyi Yapacağız

Amasya Üniversitesinin devlet imkânlarıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının koordineli çalışmasıyla akademik ve fiziki yapılanmasını tamamlamak üzere olan bir üniversite olduğunu kaydeden Prof. Dr. Orbay; Amasya Üniversitesi ailesi olarak her akademik yıla yeni bir heyecanla başlandığını ifade etti. Rektör Orbay; yeni kayıt yaptıran  5 bin öğrencimizle beraber öğrenci sayımızın 15'i aştığını açıkladı. Orbay, kayıt yaptıran öğrencilerin yüzde 81'inin Amasya dışından geldiğini ve ÖSYS verilerine göre yeni yerleşenlerde doluluk oranının yüzde 99 olduğunu söyledi. Üniversitemizin uluslararasılaşma noktasında da önemli mesafer kaydettiğini dile getiren Orbay 25 farklı ülkeden öğrencimiz olduğunu bildirdi. Üniversitemizdeki gelişmelerde Amasya'nın kültür ve tarih şehri olmasının yanı sıra ildeki huzur ortamının da rolünün  olduğunu ifade eden Prof. Dr. Orbay; üniversitemizin Türkiye'deki üniversiteler arasında önemli mesafeler kat ettiğini belirtti. Orbay, ''Hep birlikte daha iyiyi yapacağımıza olan inancımız tamdır. Bu akademik yılın da üniversitemize, bölgemize ülkemize hayırlı olmasını diliyor, evrensel anlamda üreteceğimiz değerler noktasında tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum'' dedi.

TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Naci Bostancı, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise konuşmalarında Amasya Üniversitesinin tüm birimleriyle halkla bütünleştiğini ve bunun da başarıyı arttırdığını vurgulayarak, 2015-2016 akademik yılının hayırlı olmasını dilediler.

TBMM Başkan Vekili: Terör Güçsüzlerin ve Acizlerin Aracıdır

TBMM Başkan Vekili Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı; ''Terör acizlerin ve güçsüzlerin aracıdır. Güçlü olanlar teröre başvurmazlar. Bu coğrafyada yaşayan inanların keder ve sevinçleri ortaktır. Eğer kederde ve sevinçte ortak hareket etmeyi kaybedersek bir millet olma halinden bahsedemeyiz. Aslolan bir millet olarak böyle dönemlerde sağduyuyu canlı kılacak bir tavır sergileyebilmemizidir'' sözleriyle terörü kınadı. Amasya'nın bir üniversite şehri olmasının yanı sıra Amasya'nın kendisinin de bir üniversite olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bostancı gençlerden tarihin izlerinin hala çok canlı olarak yaşandığı Amasya'yı sonuna kadar teneffüs etmelerini istedi.

Özgür ve Özerk Üniversite Korunmalı

Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer ise konuşmasında son dönemlerde yükseköğretime erişimde yaşanan gelişmelerin ve üniversite sayısındaki artışın mutluluk verici olduğunu; fakat bu artışa paralel olarak niteliksel artışın da eşgüdümlü olarak ilerlemesi gerektiğini kaydetti. Tuncer üniversitelerin özgür ve özerk yapılarını her zaman korumaları gerektiğini belirtti.

Üniversite Şehirle Bütünleşti

Üniversitemizin genç bir üniversite olmasına rağmen şehirle bütünleşmesi noktasında önemli mesafeler kaydettiğini belirten Belediye Başkanı Cafer Özdemir ülkemizin değişik şehirlerinden gelen gençlerin Amasya'nın tarihi ve kültürel dokusuna çok büyük katkılar yaptığını söyledi. Özdemir, ''Bizler şehrin gelişimine katkı sağlayan yöneticiler olarak Amasya'yı sokaklarında üniversiteli gençlerin dolaştığı bir merkez yapma gayreti içinde olduk. Bu süreçte bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz'' dedi.

protokol123456

Üniversitelerimizden Büyük Beklentilerimiz Var

Vali İ. Halil Çomaktekin ise konuşmasında: "Devletimizin ve milletimizin ileriye dönük önemli hedefleri var. Bu stratejik hedeflere ulaşmamız için de üniversiteler kritik öneme sahiptirler; çünkü üniversiteler nitelikli insan gücü yetiştiren, ülkemizin beşeri sermayesini geliştiren ve bilim üretilen yerledir. Üniversiteler bulundukları ülkeye ve tüm insanlığa katkı sağlayan, toplumların huzur ve refahının artması için önemli çalışmalar yürüten müesseselerdir. Bu açıdan bizlerin de üniversite öğrencilerinden büyük beklentilerimiz vardır. Onlardan beklentilerimiz, yerel düşünmeyip, küresel çapta düşünmeleri, araştırmaya önem vermeleri ve kendilerini vizyon sahibi bireyler olarak yetiştirmeleridir. Amasya Üniversitesinde eğitime yeni başlayan öğrencilerimize de ilimize 'hoş geldiniz' diyor, 2015-2016 akademik yılının ülkemize ve Amasyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. A. Cevat Acar 2015 - 2016 Akademik Yılının İlk Dersini Verdi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar konuşmasının ilk bölümünde Türkiye'de tüm bilim alanlarındaki araştırmaları, bilimci kişiliği ve araştırıcılığı özendirmek ve bu alanlarda emeği geçenleri onurlandırmak; gençleri bilim ve araştırma alanına yöneltmek amacıyla 1993 yılında kurulan TÜBA'yı tanıtarak başladı. Acar; TÜBA'nın kök hücre, kanser, gıda ve beslenme, bilim ve eğitim, enerji ve çevre gibi birçok alanda çalışma yaptığını söyledi.

Türkiye'de bilimsel gelişmelerde bir ivme olduğunu kaydeden Prof. Dr. Acar ülkemizde son yıllarda bilime, AR-GE'ye verilen önemin ve kişi başına düşen yayın sayısının arttığını, patent ve tescil oranlarında artışlar olduğunu söyledi. Üniversitelerin küreselleşen dünyada uluslararasılaşma boyutunu ön plana çıkarmaları gerektiğini; bilim, kültür ve sanatın uluslararası arenada barışçıl ilişkilerin kurulmasının ilk aracı olduğunu belirtti.

Temel Bilimlerdeki Dramatik Düşüş Hepimiz İçin Bir Alarmdır

Bilim üretimi, AR-GE, yenilik ve bunun akademik ve toplumsal değere dönüştürülmesinin bir zincirleme süreç olduğunu ifade eden Prof. Dr Acar; ''Temel bilimler dediğimiz fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi alanlara olan ilgide ve bu alanlardaki nitelikte dramatik bir düşüş var. Aynı zamanda kontenjanlarda ve doluluk oranlarında ciddi azalmalar olduğunu görüyoruz. Aslında bu hepimiz için bir alarmdır. Türkiye'nin yenilikçilik ve AR-GE ihtiyacını karşılayacak bilimci ve araştırmacıları nasıl yetiştireceğiz? TÜBİTAK'ın bu alanlarda çalışan bilim insanlarına teşvikleri olumlu katkı sağlamaktadır; ama daha fazlasına ihtiyaç vardır. Üniversitelerimizin de özellikle temel bilimler alanlarında, gerekse bu alanların türevi sayılacak alanlarda yeni programlar açmak(fizik/sağlık fiziği gibi), öğrencilere yan dal, çift ana dal imkanları gibi piyasada daha çok talep gören nitelikleri kazandırmak temel bilimlerin  cazibesini artıracaktır. Sözünü ettiğimiz alalardan mezun olan gençlerimizin kamuda istihdamıyla ilgili de bazı sorunlar var. Kamu istihdam mevzuatında da bazı ön açıcı değişiklikler yapılması gereklidir'' dedi.

yes

Ortak Amaçlar Etrafında İş Birliği Yapmalıyız

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmesi için yenilikçi bir ülke/ekonomi ve bu tezi destekleyen bilimsel bir yaklaşımın kabul edilmesi zorunluluğuna vurgu yapan TÜBA Başkanı; ''İnsanın eğitilmesine ve bilimsel üretime birinci derecede önem verecek stratejik bir bakış açısı kazanmamız gerekiyor. Bunu için hızlı adımlar atmalıyız ve hepimize rol düşmektedir. Türkiye'nin en önemli sorularından birisi koordinasyon ve iş birliği içinde çalışmamaktır.  Ne olursa olsun ortak amaçlar ve paydalar çerçevesinde iş birliği, koordinasyon ve eş güdümümüzü geliştirmek zorundayız; aksi halde potansiyelimizin gereğince değerlendirilememesi gibi bir problemi yaşama devam edeceğiz. Bilim ve eğitimde kalite ve ülke gerçeklerine, ihtiyaçlarına uygunluk, temel bilimleri özendirmek, geliştirmek, uluslararasılaşma da önemlidir. Bilim insanlarının ülkeler arasında dolaşımının önündeki engellerin kaldırılması gerekir'' cümlelerini kaydetti.

Tek Diploma Dönemi Bitti, Uzmanlaşın

''Kendinize güvenin!'' sözleriyle gençlere seslenen Prof. Dr. Acar; ''Beceri ve yetkinlik çeşitlendirmesi dediğimiz konunun önemli olduğunu ifade etmek isterim. Kariyer planlaması anlayışı içerisinde çalışma hayatına bakmanın yararlı olduğunu düşünüyorum. Kendinizi, çevreyi, sektörü değerlendirin, hangisi size daha uygun bilin. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi koyun. A planınızın yanında mutlak b ve c planınız da olsun. Tek bir diplomayla iş bulma dönemi artık bitmiştir; bir alanda uzman olun fakat yakın alanları da bilin. Siz kendinizi geliştirdiyseniz mutlak bir karşılığı olacaktır. Milletimizin, devletimizin, ülkemizin potansiyeline güvenmemiz gerektiği görüşündeyim. Sıkıntılarımız var elbette, bunları da aşacağız. Türkiye gerek bilim gerek topyekun gelişim alanında daha önemli adımlar atacaktır. Yeter ki akılla izah edilmeyen çok ciddi hatalar yapmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle yeni öğretim yılının üniversitemiz için hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum'' cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

ödüller123

Program; Prof. Dr. Cevat Acar adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifikanın protokol üyelerince kendisine takdim edilmesi, fakültelerimize birincilikle giren öğrencilere çeşitli hediyelerin verilmesi ve kokteylin ardından son buldu.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü