Taylandlı Ekip Türk Misafirperverliğiyle Ağırlandı


Mevlana Değişim Programı kapsamında on dört (Kırgızistan, Bosna Hersek, Fas, Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Çin, Tayland, Kazakistan, Hindistan , Rusya, Makedonya, Sudan, Malezya) ülkeyle anlaşmamız bulunuyor. Anlaşmalı olduğumuz ülkelerle karşılıklı ziyaretlerimiz sürüyor. Son olarak Tayland Rajamangala Teknoloji Üniversitesinden (RAJAMANGALA UNIVERSITY OF TEKNOLOGY PHRA NAKHON-RMUTP ) biri rektör yardımcısı olmak üzere üç akademisyen on öğrenciyi ağırladık.  Mevlana Değişim Programı kapsamında üniversiteme ziyarette bulunan Tayland ekibi, üniversitemiz birimlerini ziyaret edip kendileri için hazırlanan birçok kültürel etkinliğe katıldılar. Konuk ekibe geçtiğimiz aylarda Tayland'a bir ziyarete bulunup Rajamangala Teknoloji Üniversitesiyle üniversitemiz adına Mevlana Değişim Programı protokolünü imzalayan Öğr. Gör. İsmail Yolcu mihmandarlık yaptı. Yolcu Tayland ekibinin ziyaretiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: ''2015 Mevlana Ziyareti Kapsamında gittiğimiz Tayland'da Rajamangala Üniversitesi ile Mevlana Protokolü yaptık. Bunun yanında Rajamangala Üniversitesinin rektörünün talebi ile kültürel işbirliği anlaşması da imzaladık. Bu kapsamda Rajamangala Teknoloji Üniversitesinden on dört kişilik ekip üniversitemizi ziyarete geldi. İki amacımız vardı: üniversitemizi ve üniversitemizin kurulmuş olduğu şehrimizi tanıtmak. Bunu yaparken de geleneksel Türk kültürünü Taylandlı misafirlerimize yaşatalım istedik. Bu kapsamda yaptığımız programda şehir ve müze gezileri çerçevesinde şehrin tarihi olarak tanıtılması, Geleneksel Türk Okçuluğu dersi, Ebru Sanatı çalışması, Türk Halk Oyunları çalışması yaptık. Onlar da bir gün boyunca kendi halk kültürlerini Halk Oyunları Kulübüne üye öğrencilerimize öğrettiler. Ayrıca Dağcılık Kulübümüz tarafından doğal kaya tırmanışı eğitimi verildi. Aynalı Mağara'da emniyetli ve emniyetsiz çıkış, iniş teknikleri ile kamp kurma teknikleri gösterildi.''

Rajamangala Teknoloji Üniversitesinden akademisyen Wacharaphong Got üniversitemizin birimlerini çok modern ve donanımlı bulduğunu belirterek dünyaca ünlü Türk misafirperverliğini yakından tanımaktan son derece mutlu olduğunu belitti. Mevlana Değişim Programının amacının kültürel etkileşim olduğunu söyleyen Got; üniversitemize yaptıkları ziyaretin iki kültüre ait yeni şeyler öğrenmek için büyük fırsat olduğunu söyledi. Konuk öğrencilerden Hachiraporn Zine ise Amasya'da ve Amasya Üniversitesinde olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Konuk Ekip Rektör Orbay'ı Ziyaret Etti

tayland-rektör

Taylandlı ekip, üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı makamında ziyaret etti. Mevlana Değişim Programı kapsamında Tayland'a çeşitli ziyaretler gerçekleştiren akademisyenlerimizin çok olumlu izlenimlerle döndüğünü belirten Orbay; bunun kendisini çok mutlu ettiğini kendisinin de Tayland'ı görmek, insanını tanımak isteğinin  belirtti. Üniversitemizin yeni kurulmuş bir üniversite olmasına rağmen kısa zamanda kat ettiği mesafeyi anlatıp üniversitemiz birimleri hakkında bilgi veren Orbay konuk ekibe şehrin tarihini, Osmanlı'da ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki önemi ve yerinden bahsetti. Orbay, kültürel iş birliğinin uzun yıllar devam etmesi arzusunu gelen gruba iletti.

Üniversitemiz Birimlerine Ziyaret

tayland-birim

 

 Geleneksel Türk Okçuluğu Eğitimi Verildi

tayland-ok

Amasyalı Şeyh Hattat Kemankeş Hamdullah Efendi Eğitim Kültür ve Spor Derneği tarafından Taylandlı ekibe Geleneksel Türk Okçuluğu eğitimi verildi.

Aynalı Mağara'da Dağcılık Eğitimi

tayland-dağ

Üniversitemiz Dağcılık Kulübü tarafından Taylandlı ekibe   Amasya vadisinde yer alan mağaralardan en önemlisi ve en ünlüsü olan Aynalı Mağara'da doğal kaya tırmanışı eğitimi verildi. Dağcılık eğitimine kulüp danışmanı Öğretim Görevlisi İsmail Yolcu da katıldı.

Taylandlı Ekip Türk Misafirperverliğiyle Ağırlandı

tayland1234

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü