Taşova Yükseköğretime Hazırlanıyor


Yapımı anahtar teslim olarak Rönesans firması tarafından devlet-millet kaynaşmasının güzel bir örneği olarak gerçekleşen ve gelecek akademik yıl içerisinde hizmete girmesi planlanan Taşova Meslek Yüksekokulu (MYO) inşaatı hızla devam ediyor. Çalışma, 26 dönüm arsa üzerine 4 kat olarak planlanmış ve ileriye yönelik sosyal, kültürel ve sportif alanlar da dikkate alınarak sürdürülüyor.

Yüksekokul inşaatını yerinde görmek ve akademik, idari ve fiziksel anlamda yapılanmalar üzerine son gelişmeler hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere Taşova'ya bir ziyarette bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; Taşova Kaymakamı Engin Uysal ve Taşova Belediye Başkanı Özgür Özdemir'i makamlarında ziyaret ettiler.

Taşova Kaymakamı Engin Uysal ve Belediye Başkanı Özgür Özdemir, üniversite yönetimine Taşova ilçesine göstermiş oldukları yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti. Taşova halkının uzun yıllardan beri arzu ettiği yüksekokulun fiziksel, akademik ve idari olarak şekillenmeye başlamasıyla, ilçeyi büyük bir heyecanın sardığını dile getiren Kaymakam Uysal  ve Belediye Başkanı Özdemir, binanın yapımını birebir takip ettiklerini, inşaatın 2014-2015 akademik yıl açılışından önce yetiştirilmesi noktasında kamu ve yerel yönetimler olarak seferber olduklarını belirttiler.

Otobüs Kaptanlığı ve Posta Hizmetleri Bölümüne Onay Çıktı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ise "Taşova MYO için şu ana kadar ülkemizde sınırlı sayıda açılmış olan, gerek kamu da gerekse özel sektörde istihdam problemi yaşanmayan Otobüs Kaptanlığı ve Posta Hizmetleri bölümlerinin açılmasına Yükseköğretim Kurulunca onay verilmiştir. Kısa süre içerisinde bu bölümlerin akademik kadro oluşumların gerçekleştirerek fiziksel mekânın tamamlanmasına paralel 2014-2015 akademik yılında hayata geçireceğiz. Amasya Üniversitesi olarak son dönemlerde önemli bir niceliksel ve niteliksel büyüme ivmesi yakalamış durumdayız. Bu ivmenin kazanılmasında akademik, idari personelimiz ve öğrencilerimizin özverili ve kurumsal kimliğimize güç veren gayretli çalışmaları önemli rol oynamaktadır. Diğer taraftan, kamu-kurum kuruluşlarımızın, yerel yönetimlerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, ilimizdeki eğitime gönül vermiş insanlarımızın destekleri bu ivmenin kazanılmasında ayrıca önemli rol oynadığı da asla unutulmamalıdır. Bu büyümeyi bilimsel araştırmalara ayrılan bütçede, desteklenen araştırma sayımızda, akademik ve idari personel sayımızda, teknolojik alt yapımızda, laboratuvar imkânlarımızda, fiziksel alan kapasitemizdeki artışta, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısında, yayınlara başka araştırmacılarca verilen atıflarda, ulusal ve uluslararası akademik performans ölçümlerinde her geçen yıl daha üst noktalara çıkmamızda, dış paydaşlarca desteklenen proje sayımızda, uluslararasılaşmada, gelen-giden öğrenci sayımızda görmekteyiz. Bir başka güzelliği ise Taşova MYO'umuzu aktif hale getirerek yaşama arzusu içerisindeyiz. Fiziksel mekânın bitmesine paralel olarak bu birimimizi de faal hale getireceğiz ve Gümüşhacıköy, Merzifon ve Suluova ilçelerimize istihdam odaklı olarak kattığımız yükseköğretim heyecanını Taşova ilçemizde de hayata geçireceğiz" diye konuştu.

TAŞOVA09

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü