Taşova MYO Yüzde Yüz Doldu


2014-2015 eğitim-öğretim döneminde akademik faaliyetlerine başlayacak olan Taşova Meslek Yüksekokulu ilk öğrencilerini alarak yüzde 100 doluluk oranıyla yükseköğretime kapılarını açtı. Taşova Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yüzde 96,25'inin il dışından ve 33 farklı ilden geliyor.

grafik1234

Öğrencilerimiz 33 farklı İlden

Otobüs Kaptanlığı ile Posta Hizmetleri programlarına ilk öğrencilerini kabul eden Taşova MYO, 2014-ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanması sonucunda yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Taşova MYO'ya kayıt hakkı kazanan öğrencilerin yüzde 96,25'inin il dışından geldiği ve 33 farklı il nüfus kütüğüne kayıtlı olduğu dikkat çekti. Bu sonuçların Amasya Üniversitesinin yerelden evrensele açılan bir bilim merkezi olma noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğinin bir göstergesi olarak görülmesi gerekiyor zira üniversitemiz öğrenci profilini ülkemizin dört bir tarafından gelen öğrencilerimiz oluşturuyor.

Yerelleşmiyoruz, Evrenselleşiyoruz

İl dışından katılım yüzdesinin her akademik yıl içerisinde  artış göstermesi üniversitemizin bölgeye, ülkeye hitap etme ve dünyaya açılımda önemli mesafeler kaydettiğini göstermektedir. Diğer taraftan, bu veriler üniversiteler için en büyük tehditlerden biri olarak görülen "Öğrenci Profilinde Yerelleşme"nin Amasya Üniversitesi için geçerli olmadığının açık bir örneğidir. Amasya Üniversitesinin yerel değil, bölgesel ve ulusal düzeyde tercih edilirlik noktasında önemli mesafeler kaydettiği bilimsel verilerle sabittir.

Önemli Bir Bilim Merkezi Olma Yolundayız

Amasya Üniversitesinin yerelden evrensele açılan bir bilim merkezi olma noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğini açıklayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Üniversitelerin nitelikli insan yetiştirme amacına yönelik olarak en üst düzeyde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürme, bilimsel araştırmalar ışığında AR-GE'yi ön plana çıkararak toplumların en temel problemi olan istihdam problemini çözmeye ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar üzerine odaklanması gerekmektedir. Üniversitelerin bu çalışmalar ışığında çıkan verileri sorumluluk bilinci içerisinde toplum yararına kullanma gibi görevleri vardır.  Toplumu aydınlatma gibi temel görevleri olan üniversitelerin bu sorumluluk alanlarının dışında bulundukları şehirlerde sosyal hayata, kültürel birikimlerinin zenginleştirilmesine ve kuşaktan kuşağa aktarımına, ekonomik kalkınmaya ve benzer birçok parametreye büyük oranda katkı sundukları da bilinen bir gerçektir.'' dedi.

orbayy 

Orbay sözlerini şöyle tamamladı: ''Son iki yıl içerisinde akademik ve idari kadromuz başta olmak üzere, milletvekillerimiz, kamu kurum kuruluşlarımızın yöneticileri, sivil toplum örgütlerimiz, kısacası iç ve dış tüm paydaşlarımızla yakalamış olduğumuz uyumlu çalışmalar neticesinde istihdam odaklı net bir büyümenin gerçekleştiği görülmektedir.  Amasya Üniversitesi, Amasya sınırlarının dışına taşmış, bölgede ve ülkede tercih edilir bir üniversite olma noktasında her geçen gün önemli mesafeler kaydetmektedir. Bu süreçte maddi ve manevi desteğini esirgemeyen eğitim gönüllülerine teşekkürü bir borç biliyorum. Hep birlikte, daha ileriye gideceğimize olan inancımız tamdır."

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü