Tasarım MYO'dan Yıl Sonu Grafik Tasarım Sergisi


2014-2015 akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretime başlayan Tasarım Meslek Yüksekokulunun Grafik Tasarım Bölümünde okuyan öğrencileri, bir yıllık çalışmalarını açtıkları bir sergiyle görücüye çıkardılar. Amasya'nın tarihi değerlerinden olan geleneksel Osmanlı konut mimarisinin seçkin örneği Hazeranlar Konağında yapılan Grafik Tasarım Sergisinin açılışını ise Vali İ. Halil Çomaktekin, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Tasarım Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Telhat Özdoğan, Grafik Tasarım Bölümü Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Aysel Güney yaptı.

tasarım11

Bilinen İlk Türk Kadın Şairlerimizden Mihri Hatun Tablosu Da Sergide Yer Aldı

Serginin girişinde konukları nokta ve çizgilerin kullanıldığı karakalem tekniğiyle yapılan Mihri Hatun tablosu karşıladı. Amasya'da yaşamış bilinen ilk Türk kadın şairlerden biri olan Mihri Hatun tablosu karşısında oldukça etkilenen Vali Çomaktekin; ''Tasarım Yüksekokulunun ilk yılı olmasına rağmen öğrencilerimiz çok güzel çalışmalara imza atmışlar. Sergiye baktığımızda öğrencilerimizin renkleri, tonlamaları çok iyi kullandıklarını ve hayal güçlerinin çok yüksek olduğunu görüyoruz.  Amasya'nın kültürel, sanatsal değerlerini; gerekse doğayla, insanla ilgili değerlerini tasavvur güçlerini kullanarak bu resimlere çok güzel aktarmışlar. Biz sürekli şunu vurguluyoruz. Tasarım gücü, vizyonu, ufku geniş gençlerimiz; geçmişten gelen değerlerimizi de anlayarak bu değerlerimizi edebiyatla, müziğe resme aktarıp topluma yansıttıkları taktirde şehir sanat şehri, kültür şehri, medeniyet şehri olur. Bu açıdan gençlerimizin çalışmaları bize umut vermiştir. Hakikaten üniversitemiz her geçen yıl gelişiyor, şehirle her açıdan bütünleşiyor. Şehrin kültürüne, tarihine, turizmine önemli katkılar sunuyor. Öğrencilerimizi ve onları yetiştiren hocalarını tebrik ediyorum'' dedi.

tasarım2

Grafik Tasarım, Görsel Bir İletişim Sanatıdır

Tasarım eğitiminin bir yaşam boyu sürdüğünü söyleyen Grafik Tasarım Bölümü Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Aysel Güney; ''Tasarım eğitimi, değişim ve yenilenmeyi de beraberinde getirecektir. Bu nedenle grafik tasarım mesleğinin ağırkanlı ve nostaljik kişiliğe uygun bir uğraşı alanı olacağını söylemek zordur. Bu meslekte başarılı olabilmek için tasarım ilkelerini ve uygulamalarını bilmek, esnek ve işlek bir zekâya sahip olmak gerekmektedir. Bir grafik tasarım ürününün hammaddelerini çizgi, ton, renk, doku, biçim, ölçü, yön gibi unsurlar oluşturur.  Görsel unsurları kullanırken tasarımın temel ilkeleri denge, orantı, görsel hiyerarşi, görsel devamlılık, bütünlük ve vurgulamalara dikkat edilmesi gerekir. Tasarım yapabilmek için sadece bilgisayar teknolojisini kullanabilmek yetmez. Grafik tasarımcısının desen gücünü, renk bilgisini ve yaratıcılığını teknolojiyle buluşturması gerekir. Bir elmayı stilize edebilmek için önce onun gerçek şekli üzerinde fikriniz olması gerekir yani önce elmanın kendisini resmedebilin ki o elmanın soyutlanmış halini ortaya çıkarabilmelisiniz. Bu bilgiler ışığında çalışmalarımızı yaptık, öğrencilerime ve sergimizde emeği olan herkese teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.

tasarım3

Amasya Renk Bulmak İçin Çok İyi Bir Şehir

Üniversitemizin Grafik Tasarım Bölümünün ilk öğrencilerinden biri olduğunu söyleyen Hilal Buse Ceylan; ''İlk yağlı boya eserlerimizi yaptık. Tonlamaları, renkleri çok güzel öğrendik. Üniversitemizin çalışma ortamı çok güzel, sütudyolarımız çok yeni ve donanımlı bundan dolayı malzemelerimizi ve kullanım alanlarımız da verimli. Buram buram tarih kokan Amasya doğal dokusu sebebiyle çok güzel ve renk bulmak için çok iyi bir şehir. Eserlerimizi böyle bir sergide yer alması bizleri çok gururlandırdı, teşvik etti. Yaptığımız çalışmaların beğenilmesi bizim ileriye dönük gayret ve çabalarımızı artırdı. Hocalarımızın deneyimli olması bizim işimizi çok kolaylaştırdı'' cümleleriyle duygularını ifade etti.

tasarım4

Açılışına çeşitli kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, birçok akademisyen, idari personel ve öğrencilerimizin katıldığı sergi üç gün boyunca Amasyalıların ziyaretçi akınına uğradı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü