Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Akademik Bakış


2014-2015  akademik yılının açılışı dolayısıyla meslek yüksekokullarımıza bir dizi ziyaretlerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay Suluova Meslek Yüksekokuluna yaptığı ziyarette öğrencilerle sohbet edip yetkililerden yüksekokul çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gelişmekte olan ülkelerde yüksekokulların önemli bir yeri olduğunu belirten Prof. Dr. Orbay; tarım ve hayvancılık sektöründe klasik anlayış yerine akademik araştırmalar çerçevesinde ortaya çıkan bilimsel verilerle yapılacak tarımsal faaliyetlerde verimin daha üst seviyelere çıkacağını söyledi.

Suluova Meslek Yüksekokulu özelinde önümüzdeki dönemlere yönelik yapılması planlanan akademik faaliyetler, mevcut durum ve çözüm önerilerinin tartışıldığı genel değerlendirme toplantısında konuşan Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cengiz Yıldırım; yüksekokul ve programlar hakkında bilgi verdi. Yıldırım, 2011 yılında akademik ve idari yapılanmasını başlatan Suluova Meslek Yüksekokulunun, fiziki ve akademik kadrolarını güçlendirerek bünyesine kattığı istihdam odaklı programlarla çok kısa sürede büyüyerek 600'ün üzerinde öğrenci sayısına ulaştığını açıkladı.

Laborant ve Veteriner Sağlığı, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Çevre Koruma ve Kontrol, Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi gibi aktif programlarla ilçe ve bölgede ihtiyaç duyulan teknik elemanların teorik ve pratik eğitimlerini en iyi şekilde yapmayı amaçladıklarını söyleyen Yüksekokul Müdürü Yıldırım, işletmelere yaptıkları saha ziyaretleriyle ve işyeri stajlarıyla mevcut işbirliklerine her geçen gün daha iyi noktalara çıkarma gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.

Eğitim Anlayışı Sektörün Beklentileriyle Örtüşmeli

Suluova özelinde bölgenin tarım ve hayvancılık sektöründe ön plana çıktığını vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Orbay; Suluova Meslek Yüksekokundaki akademik çalışmaların bölgenin ve ülkemizin  kalkınmasına ivme kazandıracak neticelerle sonuçlanmasını arzuladıklarını dile getirdi. 2014 yılı içerisinde inşaatına başlanan konferans salonu ve ek hizmet binasında incelemelerde bulunan Orbay; öğrencilerin aldığı uygulamalı eğitimlerin reel sektörün beklentileriyle örtüşen bir yaklaşımla verilmesi gerektiğini dile getirerek yeni akademik yılın başarılı ve hayırlı geçmesi temennilerinde bulundu.

suluovaaaa

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü