Süslü Bina Değil, Dayanıklı Bina Kurtaracak!


Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda Amasya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Hatipoğlu tarafından ''Depreme Dayanıklı Yapılar'' konulu konferans verildi

mühendislerrr

İlimizin Kuzey Anadolu fay hattına yakın ve 1. derece deprem bölgesinde yer alması sebebiyle binalarımızı mal ve can kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde nasıl yapılması gerektiği  vurgusunun yapıldığı konferansta  İnş. Yük. Mühendisi Mustafa Hatipoğlu ve İnş. Mühendisi Şevket Çimen Amasya'da  betonarme karkas olarak inşa edilen binaların  beton,  çelik ve  tasarımı yönü ile  Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu; fakat zemin hakkında  aynı şeyin söylenemeyeceğini ifade ettiler.

6'nın Üzerinde Deprem Riski Büyük

Amasya vadisinde zeminin ince kum, kum ve çakıla doğru indiğini ve yer altı su seviyesinin yüksek olduğunu açıklayan Hatipoğlu ''Şu anda yapılan binaların temelleri alüvyon zemine oturtulmaktadır. Teknik olarak bu zemin D Grubu ve Z sınıfına girdiğinden zemin cinsi ise  deprem kuvvetini 2 ila 3  misli büyülttüğünden aynı zamanda sıvılaşmanın da etkisiyle büyüklüğü 6 ve 6'nın üzerinde oluşacak bir deprem olma ihtimali yüksektir'' dedi.

İnşaat Mühendisleri Temsilciliği olarak tüm yetkilileri uyarmayı meslek etiği açısından gerekli ve zorunlu bulduklarını açıklayan ve 6 ve 6'nı üzerindeki olası bir depremle imar bazlı nasıl mücadele edilebileceğini de açıklayan Yük. Mühendis Hatipoğlu; ''Belediyeler  imar durumu ve imar çapı verirken  zemini göz önüne alarak temel derinliklerini en aşağı  bodrum taban kotundan  2 ila 3 metre aşağıya indirileceğini ve bodrum kat yapılması gerektiğini  mecbur tutmalıdır. Belediyelerin temel taban altındaki zeminin  kazıklarla  veya  taş dolgu ve beton enjeksiyonu ile rijitleştirilmesi gerektiğini müteahhitleri ve vatandaşı  ikna etmesi gerekir. Amasya'da yapılmış görülen ve gerçekle ilgisi olmayan basmakalıp jeoloji raporları ile kendimizi aldatmayalım. Bu hususta önce belediyelere  sonra yapı denetim firmalarına büyük sorumluluklar yüklenmektedir. Bunlara dikkat etmezsek yarın olabilecek 6'nın üzerindeki bir depremde  yapılan binaların yüzde 90'ı tabana gömülecek veya yan yatacaktır. Vatandaşın canını  süslü  ve aksesuarda zengin binalar değil, depreme dayanıklı binalar kurtaracaktır'' ifadelerini kullandı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü