Spor Birimlerimizi Halkın Kullanımına Açtık


Amasya Üniversitesi ve Türkiye Basketbol Federasyonunun yaptığı ikili işbirliği protokolü kapsamında faaliyetlerini sürdüren Amasya Üniversitesi 12 Dev Adam Basketbol Okulundan (12 DABO) konuklar; Rektör Orbay'ı ziyaret edip forma hediye ettiler. Amasya takımını çalıştıran Antenör İbrahim Akön, Minik Dev Adamlar ve Amasya Üniversitesi 12 Dev Adam Basketbol Okulundan yetişen şimdi ise Amerika'da San Jac Üniversitesinde basketbol oynayan İlker Er'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Orbay; ''Amasya Üniversitesi olarak sporun bütün dallarını, en alt yaş gruplarından başlayarak toplumun her kesiminde yaşam tarzı haline getirmek amacıyla spor birimlerimizi halkın kullanımına açtık. Akademik bir disiplin içerisinde yürütülen spor faaliyetleri ulusal ve uluslararası boyutta meyvelerini vermeye başlamıştır'' dedi.

dev

12 Dev Adam Basketbol Okullarının 2002 yılından beri basketbol kültürünü küçük yaştaki çocuklara benimsetmek, Anadolu'da yaygınlaşmasını ve tabana yayılmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösterdiğini söyleyen Antenör İbrahim Akön; ''12 Dev Adam Basketbol Okulları  sağladığı nitelikli basketbol eğitimi sayesinde, Türk basketboluna yeni yetenekler kazandırdı. 12 DABO'da basketbola başlayan öğrenciler arasında bugün Utah Jazz'da forma giyen Enes Kanter, San Jacinto College forma giyen Amasyamızın gururu İlker Er'in yanı sıra; 1. Lig kulüplerinde, 2.Lig'de, Yıldız Erkek Milli Takımında, Bölgesel Lig'de oynayan sporcular bulunuyor. 12 DABO'da yetişen öğrenciler, burada edindikleri basketbol becerileri sayesinde önde gelen eğitim kurumlarından ücretsiz eğitim bursu kazanarak, eğitim hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürme şansı da yakalıyor. 12 DABO'da eğitim gören gençlerin gelecekte sporcu, antrenör, yönetici, hakem veya bilinçli bir seyirci olarak basketbolun içinde yer alacağına, basketbol kültürüne ve bilincine sahip çıkacağına inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

12dev

Türkiye'nin dört bir yanından 12 Dev Adam Basketbol Okullarına katılan genç basketbolcular, turnuva dönemlerinde farklı illerde bir araya gelerek, çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunuyor. Proje kapsamında, bugüne kadar 75 merkezde, 55 binin üzerinde genç basketbol eğitimi aldı. Öğrencilerin ebeveynleriyle birlikte yaklaşık 220 bin kişilik bir basketbol ailesi yaratıldı.

12 dev adam

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü