Söyleşi: Yazar Nermin Yıldırım


Dramatize Şiir Kulübü tarafından organize edilen bir etkinlikte İlk romanı Unutma Beni Apartmanı ile geniş bir okur kitlesine ulaşan Yazar Nermin Yıldırım üniversitemiz öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirdi. Sosyal Bilimler MYO Reklamcılık Bölüm Başkanı Banu Özgür Yetkin'in de yer aldığı söyleşi programında, Yıldırım gazetecilik mesleğinden sonra yazarlığa nasıl geçiş yaptığını ilk kitabını yazma serüvenini, kitap yazarken nasıl bir ruh haline büründüğünü öğrencilerimizle paylaştı.

nermin12

Romanlarını genellikle toplumsal ve kişisel bellek üzerine kurgulayan Nermin Yıldırım Unutma Beni Apartmanı'nda yıllar sonra annesinin sesini ilk kez telefonda duyan Süreyya'nın kişisel hikâyesi üzerinden, Türkiye'nin son yarım yüzyılının hikâyesi anlatılır. Rüyalar Anlatılmaz'ın odağında ise bir ailenin tarihi vardır. Saklı Bahçeler Haritası'nda, okur, 1930'lardan 1960'a kadar geçen süreçte yazılıp günümüze kadar ulaşan esrarengiz mektuplardan hareketle, mektupların sahiplerini olduğu kadar, 20. yüzyılın bunalım haritasını da takip etmeye çağrılır. Yıldırım, romanlarını zamanın ve coğrafyanın ruh iklimi ile bireylerin ruh ikliminin benzerliği fikri üzerine inşa eder. Yazmaya meraklı öğrencilerimizin sorularını da cevaplayan Yıldırım söyleşi sonunda kitaplarını öğrencilerimiz için imzaladı.

nermin yıldırım1

Söyleşi sonunda üniversitemizin yeni başlattığı bir uygulama olan ''En Güzel Hediye, En Güzel Miras: Bir Fidan Toprakla Buluşuyor'' parolası kapsamında yazar adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika kendisine takdim edildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü