Solingen Hoşgörü ve Sivil Cesaret İttifakı Üyeleri Üniversitemizde


Solingen Hoşgörü ve Sivil Cesaret ittifakı üyelerinden oluşan heyet ile Solingen kentinde 1993'te ırkçıların kundakladığı evde beş üyesini kaybeden Genç ailesi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı ziyaret ettiler. Aynı gün içerisinde yapılan başka bir programada ise Vali İ. Halil Çomaktekin, il protokolünden bazı yetkililer, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; Uyum ve Entegrasyon Sorumlusu Anne Wehkamp, Dibbert Okul Rektörü Gabriele Stobbe, Hoşgörü ve Sivil Cesaret İttifakı Sözcüsü Norbert Schmelzer ve Solingen Gençlik Üyesi Özlem Genç'in ve Genç ailesiyle bir araya geldiler. Barış ve hoşgörü mesajlarının verildiği programda verdiği hoşgörü ve sağduyu mesajlarıyla kamuoyunun yakından tanıdığı Mevlüde Genç "Ben hiç kin, nefret düşünmedim. Birbirimize yardım ederek hoşgörü içinde yaşamamız lazım"dedi.

solingen1

''Hangi Etnik Yapıdan Olursa Olsun Bütün İnsanlar Bizim İçin Kutsaldır''

Solingen Hoşgörü ve Sivil Cesaret ittifakı üyelerinden oluşan heyetle bir araya gelen Vali Çomaktekin; ''22 yıl önce Almanya/Solingen'de masum, suçsuz insanlar katledildi. Geçimlerini sağlamak için gurbete gitmiş, Alman ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunan insanlar, orada sadece farklı bir etnik yapıdan oldukları için aşırı bir grup tarafından yapılan saldırıda yaşamlarını yitirdiler. Bu olay vicdan ve merhamet sahibi hiç kimsenin kabullenemeyeceği bir olaydır ve bizleri derinden yaralamıştır. Hangi etnik yapıdan olursa olsun bütün insanlar bizim için kutsaldır, azizdir. Üzüntü verici hadiselerin tekrarlanmaması için bizlerin çalışması, herkesin yüreğine insan sevgisini yerleştirmemiz ve bu olaydan ders çıkarmamız gerekiyor. Solingen'deki belediye teşkilatı, sivil toplum kuruluşları ve bizler bu olayın ne kadar yanlış olduğunu, üzüntü verici olduğunu ifade etmek ve farklı etnik yapıdaki insanlar arasındaki gönül köprüsünü, muhabbet köprüsünü, merhamet köprüsünü daha da güçlendirmek üzere çalışmalar yapıyoruz.  Bütün insanlığın barış, huzur içinde yaşaması için dileklerimizi temennilerimizi bugün burada paylaşıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Üniversitemizin heyete ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Çomaktekin ''Amasya Üniversitesi çok duyarlı bir üniversite; gençler arasında barışın, kardeşliğin hüküm sürmesi için yoğun çalışmaları, konferansları, panelleri, gezileri, bilgilendirme çalışmaları oluyor. İnsanlığın ortak değerlerinin yükselmesi için Amasya Üniversitesi gerek ulusal gerek uluslararası alanda çok önemli projeler yürütüyor. Bu açıdan üniversitemizi kutluyorum, bu çalışmaların, çabaların artmasını temenni ediyorum'' dedi.

vali1

''Gençlerin Arasında Mutlu Oluyorum''

Yabancı düşmanlarına, hoşgörüsüzlük ve nefret düşünenlere karşı güçlü bir ses olan ve olayda iki kızını, iki torununu ve yeğenini kaybeden Mevlüde Genç hiçbir zaman nefreti dillendirmedi. ''Benim Almanya'da 3-4 milyon evladım, kardeşim çalışıyor" diyerek birlik ve beraberlik mesajı veren Genç, sözlerine şöyle devam etti: ''Öncelikle üniversitemizin bize gösterdiği sıcaklık ve sevgiden dolayı teşekkür ediyorum. Ben burada gençlerin arasında gençleşiyorum, mutlu oluyorum. Olaydan sonra Türk vatandaşlarımızı düşünüp, acımı bağrıma basıp soğukkanlı oldum. Geride kalan beş çocuğuma her zaman hoşgörü, barış mesajı verdim. Benim sağduyulu tavrım Almanları da çok etkiledi. Hepimiz Allah'ın kuluyuz, birbirimize sevgiyi, saygıyı öğretmemiz gerekiyor. İnsana değer vermemiz gerekiyor. O zaman Türkiyemiz daha çok gelişir''

mevlüde teyze

''Solingen'i Unutturmamaya Çalışıyoruz''

Uyum ve Entegrasyon Sorumlusu Anne Wehkamp ise; ''Bizim için Solingen'de gerçekleşen olayın hatıralarını canlı tutmak çok önemli, çünkü yabancı düşmanlığına, ırkçılığa Solingen'de yer olmamalı. Bu yüzden her yıl kundaklama olayının gerçekleştiği yılı hatırlatmaya ve unutturmamaya çalışıyoruz. Bunun dışında her yıl toplumsal hoşgörü ve medeni cesaret için özel çaba harcayan insanlara ödül veriyoruz. Bunlar, Solingen halkını duyarlı hale getirmek için küçük adımlardır. Diğer taraftan, şunu da unutmamak gerekir ki cahil ve düşüncesiz insanlar her zaman her yerde olabilir. Bu durumda bizler ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının tehlikelerini hatırlatmak için çalışmalıyız ve bu da "Solingen Hoşgörü ve Medeni Cesaret İttifakı"nın temel motivasyon kaynağıdır. Amacımız halkı uyanık tutmak ve genç insanlarla hoşgörü için çalışmaktır'' cümlelerini kaydetti.

''Önyargıları Ortadan Kaldırmayı Hedefliyoruz''

Dibbert Okul Rektörü Gabriele Stobbe-Dibbert: "Şehrin kendi bünyesinde ırkçılığa karşı bir gün düzenlenmektedir. Biz de okulumuzda özel bir etkinlik ve aktivite gerçekleştiriyoruz. Bu günde okulların ırkçılığa karşı yaptıkları etkinlikler sergilenmektedir. Bazen okullarda bulunan yabancı öğrencilerin bayrakları sergilenmekte, farklı kültürlere ait yemeklerin bir kitapta derlenmesi şeklinde veya birlikte dil alıştırmaları ya da birlikte futbol antrenmanı gerçekleştirmek gibi. Bizim için bu tür etkinliklere, karşılıklı anlayışın ortaya çıkması için özellikle gençlerin katılması çok önem teşkil ediyor. Böylece diğer insanları tanımak, yaşam şekillerini öğrenmek ve önyargıları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Kendi memleketimizin dışında,  dünyanın başka bir yerinde de yaşamın ne kadar güzel olduğunu görmek, insanı hayretler içinde bırakıyor'' ifadelerini kullandı.

solingen4

Geçtiğimiz yıl Solingen Şehri Untere Werner Caddesi'ndeki anıtın önünde düzenlenen törene, Vali Çomaktekin, Solingen şehrinin bağlı olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanı Sylvia Löhrman, Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Tokgöz, Amasya Adalet Komisyonu Başkanı Fahrettin Kaya, Solingen Belediye Başkanı Norbert Feith, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şevki Canlı ile çok sayıda Türk ve Alman vatandaş katılmıştı.

Bilgi: Solingen'de 29 Mayıs 1993'te Genç ailesinin evi kundaklanmış, yangında Gürsün İnce, Hatice, Hülya ve Saime Genç ile Gülistan Öztürk hayatını kaybetmiş, Genç ailesinin 5 üyesi Taşova'nın Mercimek köyünde toprağa verilmişti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü