Sendika Temsilcileriyle Toplantı


Üniversitemizde teşkilatı bulunan kamu sendikaları, üniversitemize konuk oldular. Sendika başkan ve temsilcilerinin çalışma yaşamıyla ilgili çeşitli konularda görüş ve önerilerinin dile getirildiği toplantıda Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ise sendika temsilcilerine, üniversitemizde son dönemlerde yaşanan gelişmeleri anlattı.

Sendika ayrımı yapmadan kamusal alanda faaliyet gösteren tüm sendikalarımızı bu toplantıya davet ettik. Farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz, diyerek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, "Sendikalarınızın üye sayısının, sendikaların dünyayı ve çalışma yaşamını nasıl algıladığını önemsiyoruz; çünkü  biz tüm sendikalara aynı yakınlıktayız. Üniversitemizin büyümesi, Amasya'nın gelişmesi ve Türkiye'nin her alanda daha ileriye gitmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar,tüm paydaşlarımızın olduğu gibi temsil ettiğiniz sendikalarında görüş ve önerilerine açıktır.'' dedi.

Üniversitemizdeki akademik ve idari gelişmeler hakkında sendika temsilcilerine kısa bir değerlendirme yapan Rektörümüz Orbay şu ifadeleri kullandı:

İstihdam Odaklı Büyüyoruz

''Göreve geldiğimiz 2011 yılından bugüne, üniversite kenti olma yolunda istihdam odaklı yüzde 72 oranında bir büyüme gerçekleştirdik.2010 yılından 6364 olan öğrenci sayımız yüzde 60 artarak, 10911 sayısına ulaştı. 2010 yılında aktif program sayımız 30'dan, 2013 yılında 77'ye yükseldi. 2010 yılında 52 olan öğretim üyesi sayımız 120'ye, öğretim elemanı sayımız 175'ten 419'a ulaştı.

Bilimsel Araştırmalara Trilyonluk Destek

Bilimsel araştırmalar için 2010 yılında proje diye bir bütçemiz yokken, 2013 yılında proje bütçemiz 938.000 liraya ulaştı.Üniversite, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile yükseköğretimin her kademesinde akademik faaliyetler yapabilmekte ve mezuniyet sonrası istihdam sorunlarının yaşanmadığı alanlara yönelerek yeniprogramlar,yeni fakülteleraçarak emin adımlarla istikrarlı bir şekilde büyümektedir.

Türkiye'nin En Güvenli Kampüslerinden Biriyiz

Tüm kampüslerimizin güvenlik sistemi; trafik, hırsızlık, öğrenci hareketliliğine karşı Kampüs İzleme Programı ile dijital ortama aktarıldı. Kültürel, bilimsel, sanatsal etkinliklerimiz tüm Amasyalılara açık olarak gerçekleştiriyoruz. Mağdur ettiğimiz hiçbir akademisyenimiz yok. İdari personelimizin görevde yükselmelerini ilgili mevzuatlar çerçevesinde, şeffaf olarak gerçekleştiriyoruz.

Fiziki Kapasitemiz Her Yıl Büyüyor.

Yeni rektörlük binasıyla birlikte Okul Öncesi Uygulama Kreşimiz de çalışanlarımıza hizmet vermeye başlayacak. Türkiye genelinde yükseköğrenim gören öğrencilerde yurtlardan yararlanma oranı % 25 seviyelerindeyken, üniversitemiz öğrencilerinde bu oran % 37'dir. Koza mahallesinde 1000 kişi kapasiteli bir yurt planlanmakta olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.Yaptığımız çalışmalar tüm paydaşlarımızın eleştirilerine açık olduğu gibi sizlerin de görüş ve önerilerine açıktır. Toplantımıza katıldığınız ve değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

Toplantıya katılan sendika başkanları ve temsilcileri de demokratik bir ortamda gerçekleştirilen bu toplantıdan dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere üniversitenin temsilcilerine teşekkür ettiler. Sendika başkanları ve temsilcileri idari personele mesai ücreti ödenmesi, üniversite yerleşkelerine kurulan kamera sistemlerinin bir baskı aracına dönüştürülmemesi, öğrencilere yönelik yurt kapasitelerinin arttırılması, özellikle ilçe meslek yüksekokullarındaki yemek kalitesiyle ilgili yaşanan sorunlarla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Rektörümüz Prof. Dr. Orbay daha sonra sendika temsilcileriyle birlikte Eğitim Fakültesi Yerleşkesindeki laboratuvar, derslik ve kütüphane gibi yerleri ziyaret ederek buralar hakkında bilgiler verdi.

sendika123

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü