Sanayicilerle Bilgilendirme Toplantısı


Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay Amasya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya katılarak üniversitemizdeki akademik ve idari gelişmeler hakkında bir bilgilendirme yaptı. Toplantı sonrasında Amasya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri üniversite ile ilgili çeşitli konularda soru, görüş ve önerilerini de dile getirdiler.

sanayi123

Sanayicinin İhtiyaç Duyduğu Analizleri Yapabilecek Düzeydeyiz

Üniversite olarak sadece kamu kaynaklarının kullanıldığını belirten ve hitap edilen tüm kesimlere yönelik Amasya Üniversitesinin taşıdığı sorumluk gereği üniversitede nelerin yapıldığını, nelerin yapılması düşünüldüğünü paylaşmak üzere Amasya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bir araya gelindiğini ifade eden üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; Amasya Ticaret ve Sanayi Odasının ilimizde istihdam oluşturan ve ilimiz ekonomisine, ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirtti.

2006 kurulan üniversitemizin o dönemde 5.900 öğrencisi olduğunu 2010 yılından 6364 olan öğrenci sayımızın ise bugün itibari ile 11.013 olduğunu açıkladığı konuşmasında; ''Öğrenci sayımıza paralel olarak öğretim elemanı sayımız da arttı. Üniversitemiz, 2010 yılında yalnızca önlisans, lisans düzeyinde eğitim verirken 2011 yılından itibaren yüksek lisans ve doktora programları ile yükseköğretimin her kademesinde akademik faaliyetler vermeye başladı. Bilimsel araştırmalar için 2010 yılında proje diye bir bütçemiz yokken, 2013 yılında proje bütçemiz 938.000 liraya ulaştı. Merkezi Araştırma Laboratuarımız gıda, tekstil gibi Amasyalı sanayici ve işadamlarımızın ihtiyaç duyduğu pek çok analizi yapabilir düzeye ulaştı.'' dedi.

Üniversitemizin istihdam sorunlarının yaşanmadığı alanlara yönelerek yeni programlar, yeni fakülteler açarak emin adımlarla istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü kaydeden Rektörümüz Orbay; ''Amasya Ticaret ve Sanayi Odası ile sürekli görüş alışverişinde bulunuyoruz. Üniversitemizin gelişmesi Amasya'nın gelişmesidir." sözleriyle üniversitemizin kat ettiği yolu Amasya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle paylaştı.

sanayi-rektörr

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç ise, "Odamıza konuk olan üniversitemizin değerli Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Amasya Üniversitesinin gelişmesi için bizlerde üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız." dedi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü