Programlarımızın Tercih Karnesi


2014-ÖSYS tercih istatistikleri incelendiğinde üniversitemiz bünyesindeki programların çoğunluğunun kontenjanlarının çok üstünde binlerce öğrenci tarafından tercih edildiğini görülmektedir. Ancak sınırlı sayıda ve çok yüksek puanlı öğrencilerin üniversitemizde eğitim-öğretim hakkı kazanabilmiştir.

banner

En çok tercih edilen programlar arasında; Sınıf Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı ile Hemşirelik programlarının ilk üçte yer aldığı görülmektedir. Örneğin, Sınıf Öğretmenliğindeki 103 kişilik kontenjanın 42 bin 038 öğrenci tarafından tercih edildiği görülmektedir. Bu da bir kontenjan için 409 öğrencinin yarıştığı anlamına gelmektedir. Ayrıca yerleşen öğrencilerin ilk üç tercihleri içerisinde üniversitemiz programlarını tercih etmeleri, tercih edilen üniversite olma yolunda yapmış olduğumuz çalışmaların sonucu olarak yorumlanabilir.

 PROGRAM

TOPLAM

TERCİH SAYISI

KONTENJAN

SAYISI

KONTENJAN BAŞINA

ÖĞRENCİ SAYISI

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ

42038

103

409

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

12870

41

314

HEMŞİRELİK

9892

62

160

 Çalışmalarımız Meyvelerini Vermeye Başladı

'Hep Birlikte Daha İleriye' parolasıyla istihdam odaklı büyümeyi ve mesleki eğitimde kalitenin adresi olmayı hedefleyip çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırarak eğitimin tüm paydaşlarıyla uyumlu ve işbirliği içerisindeki çok yönlü çalışmalarının meyvelerini almaya başladı.

2014-2015 akademik yılında ilk defa öğrenci alan programlarımızın ise istihdam odaklı büyüme ve program açma gayretlerimizin ne derece başarılı bir tercih yaptığımızı göstermesi açısından önemli verilere sahibiz. 

YENİ AÇILAN PROGRAMLAR

TOPLAM

TERCİH SAYISI

KONTENJAN

SAYISI

KONTENJAN BAŞINA

ÖĞRENCİ SAYISI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

12870

41

314

İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

3949

41

97

POSTA HİZMETLERİ

3808

40

96

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

3183

50

64

GRAFİK TASARIMI

1427

30

48

HAVACILIKTA YER HİZMETLERİ YÖNETİMİ

1765

50

36

OTOBÜS KAPTANLIĞI

457

40

12

Son Dönemlerin En Yüksek Doluluk Oranı

2014-ÖSYS yerleştirmeleri sonucunda ön lisans, lisans ve lisansüstü programları için liderliğe oynayan üniversitemiz son dönemlerin en yüksek doluluk oranına ulaştı. Ortalamanın bölgemizdeki ve ülkemizdeki üniversitelerinin doluluk oranın çok üzerinde gerçekleştiğine vurgu yapan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, "2014-2015 akademik yılında ön lisans, lisans, lisansüstü ve yabancı uyruklu öğrenciler dikkate alındığında bu yıl üniversitemiz ilk defa yaklaşık 5 bin gencimize Amasya ve Amasya Üniversitesinin kapılarını açmış olacak. Bu veriler üniversitemizin, Amasyamızı bir üniversite şehri yapma noktasında istihdam odaklı büyüme yolunda ortaya koyduğu gayreti ve gelinen noktayı göstermesi açısından önemli birçok veriden sadece biri olarak görülmelidir. Böylesine yüksek doluluk oranına ulaşılmasında akademik, idari personelimizin katkılarının yanı sıra Amasya'daki kamu-kurum kuruluşları ve eğitimin tüm paydaşları ile hedef olarak ortaya koyduğumuz 'Üniversite Şehri: Amasya' olma gayretleri noktasındaki uyumlu çalışmaların önemli katkısı olduğu açıktır." dedi.

Diğer taraftan Amasya'nın tarihinden aldığı gücün, gençlere sunduğu huzur ve hoşgörü ortamı ile yaşanabilir ortamlar sunmasının öneminin göz ardı edilmemesinin altını çizen Prof. Dr. Orbay, "Bu yıl ilk defa öğrenci alan İngilizce Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Otobüs Kaptanlığı, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi, Grafik Tasarım, Posta Hizmetleri, İşçi Sağlığı ve Güvenliği gibi programlarımız ise yüzde 100 doluluk oranını yakalamış ve daha önceki yıllarda akademik faaliyetlerini sürdüren pek çok üniversitenin taban puanının üzerinde bir yerleşme puanı ile ilk öğrencilerine kapılarını aralamıştır" ifadelerini kullandı.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü