OKÜP Kütüphaneleri Masaya Yatırdı


Orta Karadeniz Bölgesi Üniversiteleri Akademik İşbirliği Platformu (OKÜP), üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

oküp123

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlıklarının durumu, çalışma şartları, geleceği, karşılıklı işbirliği olmak üzere pek çok akademik ve idari konunun gündeme alındığı OKÜP toplantısına üniversitesimiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Eğri ile Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahir Kadakal; genel sekterler ile ilgili daire başkanları ve ilgili personel  katıldı.

Kütüphanelerde İşbirliği Konusunda Görüş Birliği

hasanhocaa

Üniversitemiz Genel Sekreter V. Hasan Özyurt, Sinop Üniversitesi Genel Sekreteri Mehmet Atlı, Ordu Üniversitesi Genel Sekreteri Metin Karakuş, OMÜ Genel Sekreteri Selahattin Özyurt, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Özyurt, Hitit Üniversitesi Genel Sekreteri Erdal Kanık, Giresun Üniversitesi Genel Sekreteri Bünyamin Kaya ve Canik Başarı Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Levent Ay'ın kütüphaneleri masaya yatırdıkları toplantıda abone olunan süreli yayınlar konusunda bilimsel işbirliği kurulması, bu konuda her bir üniversitenin birer personel görevlendirerek daha sonraki aşamalarda eğitimler gerçekleştirilmesine karar verildi. Bu bağlamda, abone olunan veritabanları ve bu veri tabanlarının kullanım istatistiklerinin önemle takibi ve karşılıklı paylaşımının yapılması, üniversitelerin kütüphane imkânlarının neler olduğunun görüldüğü bir web ara yüzün hazırlanmasına karararlaştırıldı.

oküp1

Orta Karadeniz Bölgesi Üniversiteleri Akademik İşbirliği Platformuna katılan üniversitelerin ilgili daire başkanları satın alma konusunda yaşanan problemleri ve karşılıklı uygulamalar ve çözüm yöntemlerini değerlendirip  doğrudan alım gibi konularda görüş alış verişinde bulundular.

oküp3

OKÜP kapsamındaki üniversitelerdeki akademik personel ile lisansüstü öğrencilerin kütüphanelerden karşılıklı kitap alışverişi konusunda kolaylıklar getirilmesi de masaya yatırıldı.

Bir sonraki toplantının Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde Çorum'da yapılmasına; toplantıya rektörlerin yanı sıra Sürekli Eğitim ve Uzaktan Eğitim Merkezi müdürleri, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi başkanları, Merkezi Araştırma Laboratuarı müdürleri ile bu merkezlerin iş ve işlemlerinden sorumlu olan rektör yardımcılarının katılımı ile gerçekleştirilmesine karar verildi.

oküp-tarih

Amasya Üniversitesi Ev Sahipliğinde OKÜP için Tıklayın

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü