OKÜP'te Ana Tema: İş ve Güç Birliği


Orta Karadeniz Bölgesinde bulunan 8 üniversite rektörünün imzaladığı bir protokol ile oluşturulan OKÜP (Orta Karadeniz Üniversiteleri Platformu) toplantısının 6'ncısı  ''İş ve Güç Birliği'' temasıyla Ordu Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın ev sahipliği yaptığı OKÜP toplantısına; üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Giresun Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Mahir Kadakal, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Aydın, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Bayrak, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, üniversite genel sekreterleri, bilgi işlem daire başkanları, öğrenci işleri daire başkanları katıldı.

Ev sahibi üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Yarılgaç; mevcut problemlerin çözümünde ortak hareket etmenin önemine değindiği açılış konuşmasında rektör ve rektör yardımcılarının, bilgi işlem ve öğrenci işleri daire başkanlarının toplantıları sonucunda birçok konuda çözüm üretileceğini kaydetti.

OKÜP toplantılarının üniversitelerde yaşanan sıkıntıların aşılması ve kaynakların verimli ve doğru kullanılması açısından fayda sağladığını ifade eden Yarılgaç; ''Etkin bir güç olma yolunda, bilişim çağında donanımlı, gelişmeye ve yeniliklere açık, teşebbüs ruhu yüksek gençler yetiştirmek amacıyla üniversitelerimizin ilgili kalemlerindeki bütçelerini üniversitelere fayda sağlayacak şekilde kullanmak ve az bütçeyle daha kaliteli işler çıkarabilmek gereklidir. Dolayısıyla diğer üniversitelerle işbirliği içerisinde olmak sorunların altından kalkmayı kolaylaştırmakta ve ileriye yönelik neler üretebileceğimizle ilgili ufkumuzu açmaktadır. Bu bakımdan geleceğe dair daha başarılı işler yapabileceğimizi umarak OKÜP bünyesinde bulunan ve toplantıya katılan rektörlere, rektör yardımcılarına, daire başkanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum'' dedi.

Çözüm Odaklı Toplantılar Yoğun Geçti

oküp456

Fen Edebiyat Fakültesi Seminer Salonunda gerçekleşen OKÜP açılış toplantısının ardından rektörler ve rektör yardımcıları, bilgi işlem daire başkanlıkları ve öğrenci işleri daire başkanlıkları arasındaki grup toplantılarına geçilerek gündem maddeleri çerçevesinde görüşmeler yapıldı.

Rektör ve rektör yardımcılarının yaptığı toplantılarda, iktisadi işletmeler ve kantinlerin çalışmalarında hukuki alanda karşılaşılan problemler, öğrenci işleri daire başkanlığı ve bilgi işlem daire başkanlığının karşılaştığı problemler ile vakıf ve iktisadi işletmelerin çalışma sistemlerinde karşılaşılan sorunlar hakkında gündem oluşturularak çözümler üretildi.

Bilgi işlem daire başkanlıklarının yaptıkları toplantılarda ise; bilişimde güvenlik politikaları, NAC çözümleri, Open Source yazılımlar, üretilen yazılımların paylaşılması, bilgi işlem uzman personel ihtiyacı, platform bünyesinde Teknopark çalışmaları üzerine görüşmeler yapıldı.

Öğrenci işleri daire başkanlıklarının yaptığı görüşmelerde ise idari yapılanmalar, yurtdışından öğrenci alımı ile ilgili karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, AKTS uygulamaları ile ilgili yapılan çalışmalar, YÖKSİS çalışmaları, Yükseköğretim Kurumlarında önlisans ve lisans düzeyinde programlar arasında geçiş, çif anadal, yandal için kurumlararası kredi transferi yapılması esaslarına ilişkin uygulamalar, pedogojik formasyon uygulamaları, eğitim öğretimle ilgili yükseköğretim kurulu'nun yayınladığı yönetmelik ve yönergelerin uygulanmasında birlikteliğin sağlanması ile uygulamada çıkan sorunlar ve çözümleri üzerine bilgi alışverişi sağlandı. 

İlgili birimlerin aldığı kararların okunarak karar metni olarak kayda geçirilmesiyle OKÜP toplantıları sona erdi.

oküp19  

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü