Öğrencilerimizden Toplumsal Duyarlılık Çalışması


Eğitim Fakültesinde okutulan topluma hizmet dersi kapsamında öğrencilerimiz yıl boyunca birçok projeye yaptılar. Çevreye karşı duyarlılıktan sanatsal faaliyetlere kadar geniş yelpazeli çalışmaların yapıldığı bu ders kapsamında okul öncesi öğretmenliğinde okuyan bir grup öğrenci ise toplu taşıma araçlarında ihtiyacı olan kişilere yer verme bilincinin kazandırılmasının hedeflendiği bir çalışmaya imza attılar.

oto2

Okul Öncesi Öğretmenliğinde okuyan öğrencilerimizin Yrd. Doç. Dr. Salih Değirmenci koordinatörlüğünde yürüttükleri 'Toplu Taşıma Araçlarında İhtiyacı Olan Kişilere Yer Verme' başlıklı çalışma Amasya halkı tarafından da beğeniyle karşılandı. Halk otobüsü güzergâhlarında çalışmalarını yapan öğrencilerimiz bu otobüslerinde seyahat eden  vatandaşlara; engellilere, hamilelere, yaşlılara ve ihtiyacı olan kişilere yer verilmesi gerektiğinin anlatıldığı afişleri dağıtıp kısa bilgilendirmeler yaptılar.

Çalışmayı yürüten öğrencilerimizden Abdullah Çiftçi çalışmanın amacını şu sözlerle anlattı: ''Halkımızın büyük çoğunluğu toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Güzergâhlardaki otobüs ihtiyacının yetersizliğinden dolayı çoğu yolcu ayakta yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Ayakta yolculuk yapan yaşlı, hamile, engelli ve ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yer vermenin insani boyutunu ön plana çıkarmak bağlamında böyle bir çalışma yaptık. Topluma hizmet dersinin de felsefesine uygun olarak üniversite öğrencileri olarak hazırladığımız bilgilendirici afişleri otobüslerde dağıttık, şoförlerle, genç arkadaşlarımızla, Amasyalı vatandaşlarımızla konuşarak çalışmamızın amacını anlattık. Çok güzel dönütler aldık.  Şoförlerimiz böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylerken engelli vatandaşlarımız ise yolculuk yaparken çok sıkıntı çektiklerini; gençlerin duyarlılıkları sayesinde bu sıkıntıların bir nebze de olsa azalacağını belirttiler'' dedi.

oto1

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü