Öğrencilerimizden ASELSAN'a Ziyaret


Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Ankara'da bulunan Türk savunma sanayinin gözbebeği kuruluşlarından ASELSAN'a ve Makine Kimya Endüstrisi Sanayi ve Teknoloji Müzesine teknik ziyarette bulundular.

ASELSAN

''Gurur Duyduk''

Sunum ve tanıtım toplantılarına katılıp, yapılan çalışmaları yerinde izleyen öğrencilerimize gezi boyunca koordinatörlük yapan Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Feda Öner yaptığı değerlendirmede,"Teknik Bilimler MYO Makine Programı ve Otomotiv Teknolojisi Programı öğrencilerimizin derslerde öğrendikleri konuların alandaki uygulamalarını görmeleri amacıyla ülkemizin önemli kuruluşlarından ASELSAN'a teknik bir gezi düzenledik. Dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinin sıralandığı ABD merkezli Defence News Top 100 listesinde 74'üncülükten 67'nci sıraya yükselen ASELSAN'daki gezimizde bu güzide kuruluşumuzun teknolojiye yön verdiğini; bilgiyi, güce ve güvene dönüştürdüğünü gördük. Uçağımızı, tankımızı, yüzde yüz yerli yapan ASELSAN'ın hedefi ise bu listede ilk 50'ye girmek. Savunma sanayimizde dışa bağımlılığı kaldırmak için çalışan ASELSAN'ın Altay tankımızın seri üretimine yakın zamanda başlanacağı bilgisini aldık. Atak helikopterini ise seri üretiyorlar. Milli trenimizin yapımında önemli rol alacaklar. Biz de öğrencilerimizle birlikte bu çalışmaları yerinde gördük, gurur duyduk'' dedi.

aselsan12

Öğrencilerimiz Hem Sektörü Tanıyor Hem de Bilgileniyorlar

Gezi ekibinin ASELSAN'dan sonraki durağı ise MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi oldu. Müzeyi öğrencilerle birlikte gezen Doç. Dr. Feda Öner; ''Ülkemiz sanayisinin tarihi gelişim sürecini anlatan mükemmel bir müze. Müze, tarihimiz boyunca sanayi ve teknolojik kültürel varlıklarımızın bu günlere ve geleceğe taşınması için çok büyük bir görev üstlenmiş. Endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin, belgelerin toplanması, ev sahipliğini yapması, araştırılması, korunması ve sergilenmesi amacıyla kurulmuş. Bu çerçevede Türkiye sanayi tarihinin yazılmasına ve ülkemizin üretim kültürünün oluşmasına katkı sağlıyor. Başta MKE olmak üzere ülkemizin sanayisine yön vermiş kurumlara ve kişilere ait eserleri sergiliyorlar.  Derslerde sadece resimler ile öğretilen birçok cihazı inceleme fırsatı bulduk. Emeği geçenlere ziyaret ettiğimiz birimlerin kurum yöneticilerine ve mühendislerine çok teşekkür ediyorum'' cümlelerini kaydetti.

Teknik gezilerle öğrencilere meslek ahlakı, insan sağlığı, iş güvenliği, kalite, iş disiplini, insan ilişkileri, çevre gibi konularda duyarlılık kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Teknik Bilimler MYO Müdürü Öner; ''Öğrencilerimiz teknik geziler sayesinde hem sektörü tanıyorlar hem de edindikleri bilgileri yerinde görerek uygulamaya nasıl geçirebileceklerini öğreniyorlar. Eğitim sadece dört duvar içerisinde verilen bilgilendirme faaliyeti olarak kalmamalıdır zira öğrencilerimizi yeni teknolojilerden haberdar etmemiz gerekmektedir. Sanayi kuruluşları ve imalat alanları öğrencilerin mesleği öğrenmelerine, iş hayatı ile ilgili tecrübe edinmelerine çok fayda sağlamaktadır. Gezilerimize destek veren Rektörümüze ve bizimle geziye gelen öğretim elemanlarına çok teşekkür ediyorum" dedi.

4'lü

Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Feda Öner; Harita ve Kadastro Programı ve İnşaat Teknolojisi Programı öğrencileri için önümüzdeki günlerde Yavuz Sultan Selim Boğaz Köprüsü (İstanbul 3. Boğaz Köprüsü)'ne teknik gezi düzenleneceğini bilgisini de paylaştı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü