Öğrencilerimizden 2014 DGS Başarısı


Üniversitemiz meslek yüksekokullarından mezun olan onlarca öğrencimiz Dikey Geçiş Sınavını (DGS) kazanarak 4 yıllık bir lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizin DGS başarılarında akademisyenlerimizin öğrencileri sınavına yönelik motive etmeleri ve DGS sınavına yönelik üniversitemizin açtığı ücretsiz kurslar da etkili oldu.

Akademik yıl içerisinde meslek yüksekokullarımıza kayıt yaptıran ya da halen bir programa kayıtlı olan öğrencilerin bilmesi gereken önemli husus, DGS puanlarının hesaplanmasında mezun oldukları programın ağırlıklı ön lisans başarı puanı önemli yer tutmaktadır. Bu noktada üniversitemiz öğrencilerinin DGS'de göstermiş oldukları başarıda ön lisans başarı puanlarının yüksek olması, Matematik ve Türkçe gibi derslerde ücretsiz açtığımız kurslar ile akademisyenlerimizin DGS sınavlarına yönelik öğrencileri motive etmede gösterdikleri çabalar belirleyici oldu.

dikeyy

DGS Nedir?

Ön lisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları ya da bu programlardan mezun olabilecek durumda olan adaylar, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına ÖSYM'ce yapılan bu sınavı kazanmak koşuluyla geçiş yapabiliyor ve o bölümün lisans diplomasını alabiliyorlar.

DGS'de başarılı olarak bir lisans programına kayıt hakkı kazanan öğrencilerimizden bazıları ve yerleştikleri lisans programları aşağıda verilmiştir. Öğrencilerimizi kutlar, bundan sonra ki akademik hayatlarında da başarılarının devamını dileriz.

Bazı Mezunlarımızın 2014 DGS Sonuçları için TIKLAYIN

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü