Öğrencilerimiz Demiri Eritti


Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Otomotiv Teknolojisi Programları öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan bir grup Karabük'te faaliyet gösteren demir çelik üretim fabrikası KARDEMİR A.Ş.'ye teknik gezi düzenledi.

Teknik gezinin ilk durağı fabrikanın çelik üretiminde kullanılan kok kömürünün üretim aşamalarının gözlemlenmesi ile başlarken daha sonra topraktan çıkarılan demir cevherinin eritilerek sıvı ham demir haline getirilmesi işleminin yüksek fırınlarda gerçekleştirildiği demir üretim birimi ziyaret edildi. Demir eritme işlemine güvenlik önlemleri alındıktan sonra öğrencilerimiz de eşlik etti. Gezinin son bölümünde ise sıvı ham demirin çelik haline getirildiği çelikhaneye gidilerek burada çeliğin elde edilme sürecindeki işlemler hakkında öğrencilere bilgi verildi.

Teknik gezi ile öğrencilerin demir-çelik üretimi konusundaki teorik bilgilerinin uygulamalar ile desteklenerek daha iyi anlaşılması sağlanmış ve demir-çelik sanayiinde kullanılan teknolojiler yerinde görülerek öğrencilerin bu sektörde deneyim kazanmasına yardımcı olunmuştur.

tbmyo-gezi

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü