Ödüllü Proje Yarışmasında Büyük Final


Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri bir yıl boyunca hazırlandıkları projeleri ile juri karşısına çıktı. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ödüllü proje finali; Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

proje12345

Öğrencilerimizin kendi imkânları ölçüsünde ortaya çıkardıkları projelerin tümü juri ve seyirciden büyük alkış aldı. Projenin gerekçesi, sunumu, özgünlüğü, geliştirilebilirliği gibi on başlık altında 100 puan üzerinden değerlendirilen tasarımlar arasında Odun Kırma Makinesi, Güneş Enerjili Çanta, Bedensel Engellilere Yönelik Temizlik Robotu, Akıllı Sera, Üç Boyutlu Yazıcı gibi birbirinden ilginç 13 proje yarıştı.

proje123456

Birinciliği Bedensel Engellilere Yönelik Temizlik Robotu alırken ikinciliği EKG Montu, üçüncülüğü ise Akıllı Sera projesi aldı. Bedensel Engellilere Yönelik Temizlik Robotu ile birinci olan proje ekibinden Mekatronik Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Soner Tekin, projesiyle bedensel engellilere iş sahası kazandırmayı amaçladığını söyledi. Bin 800 liraya mal olan temizlik robotunun kamera sistemiyle yönlendirildiğini ifade eden Tekin ''Bedensel engele sahip bir kişi bulunduğu yerden mevcut kamera ve uzaktan kumanda sistemiyle robotu kontrol edip temizlenmesi gereken yerlere kolaylıkla ulaşabilecektir'' dedi.

proje45678

Akıllı Serada yetiştirilen çilekler juri üyelerine ikram edildi

proje98

Anahtarı Bulmak Artık Daha Kolay

13 proje içinde yarışan ve yarışmanın kız öğrencilerden oluşan tek ekibi olan Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümünden öğrencilerimiz Fatma Aktaş ve Büşra Bolat'ın Güneş Enerjili Çantaları ödül alamasa da yarışmanın en dikkat çekici projelerinden biri oldu.

Dışına yerleştirilen güneş panelinden enerjisini alan çantanın içi led lambalarıyla aydınlatılıyor ve karanlık bir ortamda anahtar, telefon, cüzdan gibi malzemelerin kolaylıkla bulunması sağlanıyor. Aynı zamanda cep telefonlarının da iki saat boyunca sarj edildiği güneş enerjili çantayı tasarlayan öğrencilerimizden Fatma Aktaş, ''Ben dahil etrafımdaki tüm kız arkadaşlarımın karanlıkta çantada aradıklarını bulamadıklarından yakındıklarına şahit oldum. Bu yakınmalardan yola çıkarak neden içi aydınlık bir çantamız olmasın, dedim. Büşra arkadaşımla projemizi geliştirdik. 200 liraya mal olan çantamızın dış yüzeyine yerleştirdiğimiz güneş panelinden enerjiyi sağlıyoruz. Hem çantanın içi ledler sayesinde aydınlanıyor hem de 2 saat içinde telefonumuz sarj oluyor'' dedi.

Öğrencilerimizi Yenilikçi Düşünmeye Teşvik Ediyoruz

Yarışan 13 projenin de gönüllerin birincisi olduğunu kaydeden Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Feda Öner juri üyelerine teşekkür edip yarışan tüm proje ekiplerini tebrik etti. Öner, ''Öğrencilerimizin teorik ve pratik derslerde öğrendikleri bilgileri kullanarak fikirler üretmelerini ve bu fikirlerini ürüne dönüştürmelerini çok önemsiyoruz. Öğrencilerimize yenilik yapmayı öğretmemiz gerekiyor. Ödüllü proje yarışmalarımızla öğrencilerimizin yenilikçi düşünmelerini teşvik ediyoruz. Bu sene ödüllü proje yarışmamızın 2'ncisini sini yapıyoruz. 2023 vizyonumuzu gerçekleştirmek için patent almaya çalışan, buluş peşinde koşan ve başaracağına inanmış bir gençliğe ihtiyacımız var. Teknolojiyi dışarıdan transfer etmekle en iyi yerlere gelemeyiz. Kendimizin, geleceği olan teknolojik gelişmeyi sağlaması gerekiyor. Bunun için sihirli iki kavram üzerinde çok iyi durmamız gerekiyor: "nitelikli eleman" ve "üretim". Öğrencilerimize, 'sürekli komşulardan yemek alırsak hep aynı yemekleri yeriz, aynı yemekler de olsa kendimiz yemek yaparsak başka yemekler de yapmayı öğreniriz' diyoruz. Öğrencilerimizin teorik ve pratik derslerde öğrendikleri bilgilerini kullanarak değişik ürünler yapmaları için onları teşvik ediyoruz. Öğrencilerimizin bu bilgileri çok iyi özümseyerek yeni cihazlar üretmeleri çok önemli. Bu bizi taklitten ve bir tekniğe bağlılıktan kurtarıyor, özgün ürünlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Teknik gezilerin sayısını arttırdık. Öğrencilerimizin derslerde gördüğü bilgilerin uygulamalarını sahada görmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu, öğrencilerimizin "mesleğe yoğunlaşma"larını sağlıyor. Öğrencilerimiz işyerlerine gittiklerinde çalışma ortamlarındaki verimsizliklere çözüm arasınlar, yenilik yapsınlar istiyoruz. Çalışma kültürü değişiyor, yeni iş ortamları da bu yeteneğe sahip elemanlar arıyor. Alanlarının en iyilerini üniversitemize getirerek öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimiz yarışma için hazırladıkları ürünleri pazarlamayı düşünüyorlar. Bu da yapılanların ticari değer kazandığını gösteriyor. Bizlere verdiği destek ve teşviklerinden dolayı sayın rektörümüze, akademik ve idari personelimize, danışman öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Yarışmamıza destek olan Mirza Giyim ve Serbülent Taç Bilgisayar ve Reis Mühendislik firmalarımıza çok teşekkür ederim. Çok kıymetli basın mensuplarımız yaptıkları haberlerle eğitimimizin bir parçası oldular. Yaptığınız haberler ile öğrencilerimizi teşvik ettiniz, çok teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.  

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Ödüllü Proje Finalinde birinci 1500 TL, ikinci 1000 TL, üçüncü ise 500 TL ile ödüllendirildi.

proje345

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü