NBA'dan Gelen Amerikalı Antrenörler Üniversitemizde


Türkiye Basketbol Federasyonu 12 Dev Adam Basketbol Okulları faaliyetleri kapsamında düzenlenen Anadolu Basketbol Turuna katılan Amerikalı antrenörler Chris Dial, Britanny Dial ve Joey Cooper Tate Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı makamında ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Amerikalılara Türkiye Basketbol Federasyonu Altyapı Faaliyetleri Sorumlusu Sedar Çelik ile Amasya Üniversitesi 12 Dev Adam Basketbol Okulu antrönerleriİbrahim Akön, Barış Gürler ve Gürkan Tekin'de eşlik ettiler.Ziyaret sonrasında Amasya Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda yaklaşık 1,5 saat süren ve 70 kişinin katılıyla bir basketbol çalışması da gerçekleştirildi. Basketbol antrenmanına Amasya Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu'da katıldı.

basket 1

NBA'dan gelen Amerikalı antrenörleri konuk eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Türkiye Basketbol Federasyonu ile yaptığımız protokol kapsamında, 'basketbol' sporuna Amasyalı çocukların ve gençlerin ilgisini arttırmaya çalışıyoruz. Çocuk ve gençleri ileri de başarılı birer sporcuya dönüştürebilmemizin yolunun elimizdeki imkânları en iyi şekilde kullanmaktan geçtiğinin farkındayız. Bu sebeple, gençlerimizin başarılı sporculara dönüşmelerinde büyük katkıları olacağını düşündüğümüz, NBA kariyerli basketbolcu ve antrönerleri Amasya'da konuk ediyoruz. Amerikalı konuklarımız genç basketbolcularımıza ve Amasya Üniversitesi 12 Dev Adam Basketbol Okulu antrönerlerine tecrübelerini aktaracaklar. Amasya Üniversitesi olarak sporun bütün dallarını, özellikle 7-14 yaş arası çocuk ve gençlerimizden başlayarak toplumun her kesiminde yaşam tarzı haline getirme gayretlerimizi arttırarak devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızın ürünlerini ulusal ve uluslararası boyutta gelecek yıllarda fazlasıyla göreceğimizi umuyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Altyapı Faaliyetleri Sorumlusu Serdar Çelik ise, "Bu organizasyonla geleceğin basketbolcusu sporseverlere, spor disiplin ve ahlakının bütün dünya'da aynı olduğunu öğretmeye çalıştıklarını ifade etti. Kendilerine gösterdikleri konukseverlikten dolayı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a ve Amasya 12 Dev Adam Basketbol Okulu antrönerleriİbrahim Akön, Barış Gürler ve Gürkan Tekin'e de ayrıca teşekkür eden Çelik, Amerika'dan gelen misafirlerin Amasya'nın tarihi ve doğal dokusunu çok beğendiklerini de sözlerine ekledi.

İki çocuğunu da Amasya 12 Dev Adam Basketbol Okuluna yazdıran anne Neslihan Çelik, "Çocuklarım bütün yaz boyunca basketbol öğrenmeye çalıştılar. Basketbol antrönerlerinden ve spor ortamlarından oldukça memnunuz. Çocuklarım sporun ve bütün yaşantılarının bir disiplin içerisinde olması gerektiğini burada öğrendiler." dedi.

basket 2Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü