Mutfak Sanatları Kariyer Günleri 2016


Mutfak Sanatları Kulübü tarafından ''Mutfak Sanatları Kariyer Günleri 2016'' başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahu Sezgin, Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takım Üyesi Barış Ondaş konuşmacı olarak katıldı. Bünyesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği, Aşçılık gibi programları da barındıran Sosyal Bilimler MYO öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen programda konuşmacılar iş yaşamındaki deneyimlerini turizm sektörü ile ilgili genel bilgilendirme, yiyecek-içecek ve konaklama işletmelerinin çalışanlardan beklentileri ve sektördeki fırsatlar ile ilgili sunum yaptılar. Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan'ın da katıldığı programa akademisyenler de yoğun ilgi gösterdi.

 mutfak2

Yemeği bir tutam aşk olarak tanımlayan Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin yemek sektöründeki yeni anlayışları anlattı. Günümüzde insanların yöresel lezzetleri tercih ettiğini belirten Sezgin; ''Artık insanlar doğal ve organik gıdalar tüketiyor, sebze-meyve ağırlıklı besleniyor, kırmızı et yerine balık yiyor, ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih ediyor. Asitli, kafeinli içeceklerin yerini, taze meyve suları, Türk kahvesi ve bitki çayları almış durumda. Fast food yerini sağlıklı, lezzetli ve yöresel lezzetlere bırakıyor. Rustik lezzetlere geri dönüş başladı. Esnaf lokantalarının ya da modern tasarımlı yerel/yöresel lezzetleri menülerine koyan işletmelerin beğeni ve tercihlerinin arttığı aşikar.'' dedi. Sezgin öğrencilere ''Kendinizi yeni anlayışlara göre şekillendirin; aldığınız eğitimi geliştirerek sektörde aranılan bir aşçı, şef olun!'' cümlelerini kaydetti.

 mutfak9

Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahu Sezgin ise butik pastacılığı anlatarak; dünyaca ünlü kadın aşçı ve pastacılara sunumunda yer verdi. Sezgin; ''Gelişen dünyada yeni ve müşteri odaklı birçok sektör ortaya çıkmaktadır. Bu sektörler içinde günümüz dünyasında en hızlı gelişenlerden biri ise butik pastacılık sektörüdür. Günümüzde kişiye özel pasta, çikolata, cup cake, kurabiye gibi ürünlerin üretimini sadece lezzet düşkünleri yapmamaktadır. Bu tip ürünlere ilişkin hizmetler girişimcilerin gözdesi haline gelmiş durumdadır. Sizler de kendinizi butik pastacılık konusunda geliştirebilirsiniz. Yapmanız gerek kendinize inanmanız, sektörü iyi takip etmeniz ve çok çalışmanız.'' cümlelerini kaydetti.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takım Üyesi Barış Ondaş ise ülkemizdeki turizm tarihini anlatarak kendi deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

mutfak3

Program sonunda üniversitemizce katılımcılar adına dikilen ağaçların koordinatlarının yer aldığı sertifikalar Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsal'an tarafından takdim etti.

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü