Mutfağımız, Yemekhanelerimiz Ziyarete Açık


Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde öğrencilerimiz ve personelimize yönelik yemek hizmeti üreten merkez mutfak ve öğrenci kantinleri Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetleniyor. Önceden haber verilmeden gerçekleştirilen denetimler sırasında günün yemeği olarak pişirilen "Tavuk sote" numunesi alınarak Samsun Gıda Laboratuvarı Müdürlüğünce gıda güvenliğine yönelik olarak analizi yapıldı. Analiz sonucunda üniversitemiz merkez mutfakta pişirilen yemeğin Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliğine uygun olduğu tespit edildi.

Mutfağımız, Yemekhanelerimiz, Kantinlerimiz Ziyarete Açık 02

Üniversitemiz merkez mutfak ve öğrenci kantinlerinde kullanılan malzemelerin satın alınması, depolanması, pişirilmesi ve servis edilmesine kadar olan tüm süreçlerin detaylı bir şekilde kontrol edildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, "Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca öğrencilerimiz ve personelimize yönelik olarak günlük 4 çeşit yemek üretilmektedir. Yemekler gıda mühendisi ve diyetisyen kontrolünde 1 aşçı başı, 5 aşçı ve 4 yardımcı eleman ile tüm temizlik ve hijyen kurallarına uyularak merkez mutfakta hazırlanıp Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Mimarlık, Fen Edebiyat Fakültesi ve İdari Birimler yemekhanelerinde öğle ve akşam yemeği olarak servise sunulmaktadır. Teknoloji Fakültesi'nde hizmet veren modern mutfağımız son sistem fırınlar, dondurucular, pişirme sistemleri,… hijyenik bir şekilde tam kapasite ile çalışmalarına devam etmektedir. Yemekhanelerimizde yıllardır kullanılmakta olan tabldot uygulaması 2012 yılında kaldırılmış, akademik ve idari personellerimizle birlikte porselen tabaklar ile yemek ikramları öğrencilerimizin de hizmetine sunulmuştur. Yemekhanelerimizde ekmek ve su kapalı ambalajlarda verilmektedir. Yemeklerde kullanılan yağ, salça, pirinç, makarna gibi gıda numuneleri herkesin göreceği bir şekilde yemekhanelerimizde sergilenmektedir. Geçtiğimiz günlerde önceden haber verilmeden Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından merkez mutfak ve öğrenci kantinlerimize yönelik bir denetim gerçekleştirilmiştir. Günün menüsü olarak pişen yemekten alınan numune Samsun Gıda Laboratuvarı Müdürlüğünce mikrobiyolojik analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre alınan numunenin sağlığına uygun olduğu tespit edilerek, kurumumuza resmi yazıyla bildirilmiştir. Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyoruz. Yemekhanelerimiz ve kantinlerimiz Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere öğrenci ve personelimiz dahil herkesin ziyaretine açıktır. Üniversitemiz yemekhane ve kantininde verilen hizmet kalitesinin korunması ve arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Mutfağımız, Yemekhanelerimiz, Kantinlerimiz Ziyarete Açık 01

Bilgi:

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği 2012 yılının başından itibaren Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren merkez mutfak her 3 ayda bir, kantinler ise her 6 ayda bir rutin olarak denetlenmektedirler. Denetimler Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Resmi Kontrol Ekipleri tarafından Üniversitemize haber verilmeden yapılmaktadır. Denetimler esnasında merkez mutfak ve kantinlerimizde gerçekleştirilen iş ve işlemlerin (gıdaların işlenmesi, gıdaların depolanması, yemek üretimi, yemek taşıma kuralları, temizlik ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı gibi) Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Merkez mutfak ve kantinlerimiz rutin olarak en son 11.03.2015 tarihinde denetlenmiş olup bugüne kadar yapılan tüm denetlemelerde işletmelerimizin Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretim yaptığı görülmüştür.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili birimleri gıda işletmelerinin rutin denetimleri dışında Yıllık Gıda Kontrol Planı hazırlamakta ve her ay bir gıda işletmesinden numune alarak bakanlıklarına bağlı Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüklerinde, Türk Gıda Kodeksinde belirtilen kriterlere göre analiz etmektedirler. Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2015 Yılı İl Yıllık Gıda Kontrol Planına Üniversitemizi de dahil etmiş olup haber vermeden 03.03.2015 tarihinde merkez mutfağımıza gelerek günün ana yemeği olan Tavuk Soteden numune almıştır. Bu numuneyi Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde mikrobiyolojik analizlerini yaptırmışlardır. Yapılan analiz sonuçlarına göre alınan numunenin Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliğine uygun olduğu tespit edilmiştir.

 

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü