Mülteci Çocukların Gözünden Hayat


Eğitim Fakültesi Topluma Hizmet Uygulamaları dersleri kapsamında birçok projeye imza atıyor. Dezavantajlı grupların topluma kazandırılması, oyuncak ve kağıt kaplama sanatları sergisi açılması, ağaç dikme etkinlikleri, kitap bağışı, geri dönüşüm kampanyaları gibi öğrencilerin toplumsal, sosyal ve kültürel duyarlılıklarının artırılmasını hedeflenen geniş yelpazeli projeler gerçekleştiriliyor.

Türkçe Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencileri de bu ders kapsamında akademik danışmanları Yrd. Doç. Dr. Erkan Çer gözetiminde göç ve savaş olgusunu çocukların gözünden yansıtmak için bir projeye imza attılar. Öğrenciler projeleri kapsamında Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşanan iç savaş sonucu ülkelerini terk ederek ülkemize sığınan ailelerin Türkçe bilmeyen çocuklarıyla görüşüp; onlardan yaşadıklarını resimlemelerini istediler. Projeleri hakkında bilgi veren öğrenciler projeleri kapsamında savaşın çocukları nasıl etkilediğini ortaya koymak istediklerini aynı zamanda toplumsal bir duyarlılık da oluşturmayı amaçladıklarını ifade ettiler. ''Bir çocuğun yaptığı resimde oyun, eğlence olması gerekirken biz bambaşka bir manzarayla karşılaştık'' diyen öğrenciler;  7-14 yaş aralığında çocukların çizdiği resimlerde göç ve savaşın onları tüm benlikleriyle etkisi altına aldığını kaydettiler. Çocuklardan doğal şartlarda neşeli, rengârenk resimler beklenirken; savaş mağduru çocukların resimlerinde daha çok koyu renkleri kullandıklarını, ülkelerinden ayrıldıkları anlar gibi savaşı yansıtan resimler yaptıklarını söyleyen öğrencilerimiz;  ülkelerinin bayrağını çizerek ya da ülkelerini savaştan önceki haliyle resmeden çocukların ülkelerine olan özlemlerini de resimlerinde ön plana çıkardıklarını belittiler.

Amaçlarının göçmen çocukların yaşamları konusunda duyarlılık oluşturmak olduğunu söyleyen öğrenciler, mülteci çocuklara ön yargılardan uzak, insani duygularla yaklaşılarak topluma kazandırılması gerektiğini kaydettiler. Çocuklar tarafından yapılan resimler ise rektörlük fuaye alanında iki gün boyunca ziyarete açıldı.

suriyeliii

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü