Mortgage Brokerlığı Kursu Açılıyor


Amasya Üniversitesi AÜSEM bünyesinde konut finansman tanıtım ve pazarlama tekniklerini içeren Mortgage Brokerlığı  kursu açılıyor. Emlakçılık-Emlak Danışmanlığı, Emlak Komisyonculuğu, Emlak Müşavirliği gibi belgesi olanların katılabileceği kurs sonunda kursiyerlere Mortgage Brokerlığı yapabilmeleri için gerekli yasal ve teknik bilgileri vermek ve bu kişilerin işinde uzman, profesyonel ve sertifikalı birer Mortgage Brokerı olmaları amaçlanıyor. 350 TL ücreti olan kurs sonunda kursiyerlere Kurs Bitirme Belgesi verilecek.

Kurs boyunca kursiyerler gayrimenkul değerlemesi ve değerleme esasları, İmar Kanununun ilgili hükümleri, Tapu ve Kadastro kanunu ile ilgili hükümler, Konut finansman sisteminin işleyişi, mortgage sistemi, türleri, süreçleri, sözleşmeleri, emlak pazarlama ve değerleme işlemleri, gayrimenkul piyasası ve analizi, gayrimenkul finansmanı, yatırım ve proje değerleme esasları, gayrimenkulün ikincil piyasada yatırımcı adına danışmanlık esasları gibi konuları kapsayan 54 saat teorik, 36 saat uygulamalı 90 saat dersten oluşan bir eğitim alacaklardır. 8 Şubat'ta başlayacak olan kurs pazar günleri 09.00-17.00 saatleri arasında olup başvuruları ise 26 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında alınacaktır.

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesine yapılacak kurs başvuru için istenen belgeler ise şöyle:

         1.Başvuru dilekçesi

         2.Öğrenim belgesi fotokopisi

         3.Emlakçılık Kurs Bitirme Belgesi (onaylı fotokopisi)

         4.Yeni çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf

         5.Nüfus cüzdanı fotokopisi

         6.Bir adet banka dekontu(Hesap No:TR470001000030522965915005  Ziraat Bankası)

Mortgage Brokerlığı Nedir?

Yatırımcıların gayrimenkul sektörüne yatırım yapma imkânlarının artması ve ipotek karşılığı uzun vadeli kredi taleplerinin yoğunlaşması MORTGAGE Brokerlığını ortaya çıkaran neden olmuştur. Gelişen dünyada, brokerların iletişim becerisi, alım satım yeteneği, fiyatlandırma yapabilmesi (Espertiz), pazarlama süreçlerini yönetebilmesi, sektörü ve piyasayı araştırması ve yorumlayabilmesi, finansman ve risk üstlenme görevlerini yerine getirebilmesi niteliklerine sahip olması gerekir.

Uzun vadeli ipotekli konut kredisi olan MORTGAGE tüm dünyada yaygın olarak kullanılan finansman yöntemidir. BROKER ise yatırımcı adına hareket eden al-sat emirlerini yerine getiren, gerekli belgeleri toplayan bunları değerlendiren ve ilgili olduğu mercilere müracaat eden temsilcidir.

Konut finansman tanıtım ve pazarlama Temsilcisi (MORTGAGE BROKERLIĞI) Yatırımcıya bilgi veren, ipoteğe dayalı orta ve uzun vadeli finansmanın bulunması, bunun temin edilmesi, taşınmazların alım satımı, kiralanması, pazarlaması ve işlemlere ilişkin sözleşmelerin oluşturulması, gayrimenkullerle ilgili bilirkişilik, emlak danışmanlığı ve gayrimenkullerin değerlendirilmesi hizmetlerinin tümüdür.

kurss

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü