Mezuniyet Coşkusu Başladı


Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO 2014-2015 akademik yılı mezuniyet töreni Amasya Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Törene rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahit Konar, Sağlık Yüksekokulu Müdürü  Doç. Dr. Şevket Kandemir, Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Ayar'ın yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz ve yakınları katıldı.

mezuniyet1

Amasya Üniversitesi Mezunu Olmak Bir Ayrıcalıktır

Mezun öğrencileri temsilen Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümünden Şehriban Baydaş bir konuşma yaptı. Baydaş; ''Üniversiteyi kazandığımızda attığımız mutluluk çığlıklarını bugün mezun olmanın getirdiği sevinç çığlıkları takip ediyor. Aynı zamanda bu mutluluğa eşsiz güzelliğe sahip açık hava müzesi hüviyetindeki Amasya'ya veda ediyor olmanın getirdiği hüzün de eşlik ediyor. Caddelerindeki müthiş elma kokularıyla, dertlerimizi attığımız Yeşilırmağıyla, her biri bir tablo gibi olan tarihi evleriyle bütünleşmiş bu kenti, Şehzadeler Şehrini asla unutmayacağız. Hayata atılmadan önceki son durağımız olan Amasya Üniversitesine minnettarlığımı sunmak istiyorum. Teknik bilgileri sevgi ve saygı ile harmanlayıp bizleri hayata hazırlayan hocalarımız çeşitli etkinlikler ile ufkumuzu genişlettiler. Özellikle son yılımızda etkinliklere doyamadık. Hocalarımızın katkılarıyla düzenlenen eğitimlere, sempozyumlara ve bir çok akademisyenin söyleşisine katılma imkânı bulduk. Ve biliyorum ki Amasya Üniversitesinden mezun olmak bizler için bir ayrıcalık olacaktır'' sözleriyle duygularını ifade etti.

mezuniyet2

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahit Konar ise yaptığı konuşmada; ''Binlerce yıllık tarihi olan ve ilmin beşikliğini yapan bir şehirden; Amasya'dan, yurdun her bir köşesine dağılacak olan çocuklarımızı bizler asla unutmayacağız. Onlar her daim bizim yavrularımız olarak belleğimizde ve yüreğimizde kalacaklar. Umarız ki onlar da bizleri, hocalarını unutmazlar. Bu güzel yavrularımızı yetiştirmekte bizlere destek olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a, tüm idarecilerimize, hocalarımıza, yardımcı personelimize ve siz kıymetli velilerimize teşekkürü bir borç bilirim. Bizler hocalarınız olarak sizlere gideceğiniz yollarda nasıl yürüneceğini gösterdik. Artık yürüme sırası sizde, yolunuz açık olsun'' dedi.

Tüm İnsanları Kucaklayın

Amasya Üniversitesi Kapalı Spor Salonunu dolduran herkese teşekkür eden üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, ''Güzel yurdumuzun dört bir köşesinden gelen mezun yakınları ve mezun gençlerimiz hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Bize evlatlarını emanet eden çok değerli annelere, babalara Şehzadeler Şehri Amasyamıza ve genç üniversitemize tercihte bulundukları için teşekkür ediyor ve bu emaneti en iyi şekilde yetiştirme gayreti içinde olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Sevgili Gençler hayat mezuniyetten sonra başlıyor zira sizleri iş bekliyor, aş bekliyor, ülkemiz hizmet bekliyor. Bu noktada sizlere tavsiyem her zaman teknolojiye barışık olun; gelişime, değişime, dönüşüme açık olun; her zaman hayata pozitif bakın; analitik düşünün; hangi mesleği yaparsanız yapın dili, dini, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun tüm insanları kucaklayın.Anadolu'nun her köşesinde büyük bir azimle görev yapacağına emin olduğum siz değerli mezunları tebrik ediyorum'' cümlelerini kaydetti.

Dereceye giren öğrencilerimize üniversitemiz tarafından çeşitli hediyeler verildi. Fen-Edebiyat Fakültesinde derece giren öğrenciler Biyoloji Bölümünden Meltem Sönmez okul birincisi, Biyoloji Bölümünden Meryem Dizdar okul ikinci, Fizik Bölümünden Melek Koca okul üçüncüsü oldu. Sağlık Yüksekokulu birincisi Hemşirelik Bölümünden Şehriban Baydaş olurken okul ikincisi Hemşirelik Bölümünden Betül Kılıç, okul Üçüncüsü ise yine Hemşirelik Bölümünden Büşra Öztürk oldu. Sabuncuğolu Şerefeddin SHMYO'da okul birincisi Çocuk Gelişimi Programından Esra Demir Bolat, ikinci yine Çocuk Gelişimi Programından Filiz Zengin, üçüncü ise Yaşlı Bakımı Programından Serpil Güler Akkaya oldu.

Mezuniyet töreni kep atma ve müzik programının ardından son buldu.

mezun3

 

 Mezuniyet Törenleri Başladı

Amasya "Yükseköğrenim kenti" olma yolunda emin adımlarla yürürken, üniversitemiz de istihdam odaklı olarak hızla büyümeye bu akademik yıl da devam etti. Başarılı geçen bir akademik yılı daha geride bırakmak üzereyiz. 4 bin 200 mezunumuzla vedalaşacağımız mezuniyet törenleri 09-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2011-2012 eğitim-öğretim yılına kadar sadece önlisans ve lisans programı olan Amasya Üniversitesi, bugün itibariyle yüksek lisans, doktora, uzaktan eğitim ve sertifika programları eğitimini bünyesinde başarılı bir şekilde yürüten bir kurum haline geldi. 2010-2011 akademik yılında 6 bin 384 olan öğrenci sayımız, 2014-2015 akademik yılında yüzde 112'lik bir artışla 13 bin 528 sayısına ulaştı. (Bu sayıya 2 binin üzerindeki Pedagojik Formasyon Programı öğrencileri dâhil edilmemiştir) Birimlerdeki akademik ve fiziksel altyapının tamamlanması Amasya Üniversitesinin birincil önceliği oldu. Laboratuarlarımız ve eğitim-öğretim ortamlarımız bilgi teknolojileri destekli olarak ihtiyaçlar doğrultusunda belirli bir program dâhilinde tamamlandı.

Amasya Üniversitesi ''Marka Kentin, Marka Üniversitesi'' olma yolunda tarihe ve ecdada karşı sorumluluk bilinci içerisinde Amasya'nın tarihte yerine getirdiği misyonu ve sorumluluğu ile ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için, araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve eğitimin iç-dış tüm paydaşları ile yapılan ortak çalışmalar üniversitemizi tercih edilen bir üniversite olma yolunda önemli mesafeler alması ile sonuçlanıyor.

Merkezde güçlü bir üniversite olmak zorunluluğundan yola çıkarak bölgedeki, ülkedeki gidişatı uygun istihdam sorunu olmayan bölümler açma gayreti içinde olan üniversitemizde akademik özgürlüğün çatısı altında farklılıkların zenginlik olduğu büyük bir Amasya Üniversitesi kurmak hayalini taşıyan Amasya Üniversitesi ailesinin birer değerli ferdi olan mezun öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

İlgili Afiş:

mezun-grafik

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü