Mezuniyet Coşkumuzda Son Halka


Büyüyen ve gelişen üniversitemizde geçtiğimiz hafta boyunca mezuniyet heyecanı vardı. Amasya Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen törenlerin son halkasını ise meslek yüksekokullarımızın mezuniyet coşkusu taçlandırdı.  Öğrencilerimizin sevinç ve heyecanının izleyicilere de geçtiği törende rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Feda Öner, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ergün Şimşek, Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Önder İdil, dekanlarımız, yüksekokul müdürleri, akademisyenlerimiz, idari personelimiz; öğrencilerimizin sevincine yine ortak oldular. Yurdun dört bir yanından mezuniyet coşkusunu paylaşmak için gelen aileler ise 2 yıl önce üniversitemize emanet ettikleri çocuklarını teknik eğitimle donatılmış yükseköğretim mezunu birer birey olarak teslim almanın haklı gururunu yaşadılar.

Tören, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu programlarından mezun olan öğrencilerin tören alanında yerlerini almalarıyla başladı. Bu yıl ilk mezunlarını vermenin coşkusunu yaşayan Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO Yaşlı Bakımı Bölümü Öğrencisi Betül Sayar mezun öğrenciler adına bir konuşma yaptı.

''Birer Turizm Elçisi Olacaksınız''

Meslek yüksekokullarının akademik ve idari personeli adına konuşan Sabuncuğulu Şerefeddin SHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Önder İdil ise; meslek yüksekokullarının temel amacının ülkemizin sağlık, tarım, sanayi, girişim, turizm, ticaret gibi alanlarda ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verecek nitelikli ara elemanlar yetiştirmek olduğunu söyledi. İdil, Amasya Üniversitesinin de bu hedefler doğrultusunda çağımızın gerektirdiği nitelikli insan gücünü yetiştirdiğini kaydetti. Meslek yüksekokullarına yönelik konuşmasından sonra öğrencilere seslenen İdil; ''Sevgili Gençler mezun olup Türkiye'nin dört bir yanına dağılacaksınız. Gittiğiniz yerlerde Amasya ve Amasya Üniversitesinin güzelliklerini anlatarak birer turizm elçisi olacaksınız. Buradan ayrılırken güzel anılarınızı da yanınızda götürmelisiniz.'' dedi.

Konfüçyüs'ten bir sözle devam eden Yüksekokul Müdürü;''-Sevdiğin bir işi meslek edinirsen hayatında bir gün dahi çalışmış olmazsın- Bu bağlamada işini, milletini seven ahlaklı birer fert olmanınız temennisiyle yolunuz açık olsun.'' ifadelerini kullandı.

''Bugün Hepimiz İçin Özel Bir Gün''

Mezuniyet coşkusunun yaşandığı bir hafta boyunca öğrencilerin sevincine ortak olan Rektörümüz Orbay ise açılışını yaptığı mezuniyet törenlerinin son konuşmasını da yaptı. "Değerli veliler, 8500 yıllık tarihi olan, Cumhuriyete giden yolda ilk hamurun yoğrulduğu kadim, Şehzadeler Şehri Amasya şehrine hoş geldiniz.'' sözleriyle coşkulu kalabalığı selamlayan Orbay; "Bugün hepimiz için özel bir gün. Teknik eğitimde kalitenin adresi sloganıyla çalışan yüksekokullarımızda aşçılıktan pazarlamaya, mekatronikten reklamcılığa iş dünyasının ve ülkenin ihtiyaçlarını görecek çok geniş yelpazedeki programlarımızdan mezun olan genç arkadaşlarımızı ülkemizin dört bir tarafına göndereceğiz. Teknik eğitimini başarıyla tamamlayan Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimlerdeki genç arkadaşlarımızı kutluyor ve bundan sonra ki yaşantılarında başarılar diliyorum.'' dedi. 

Orbay; ''Gelişen dünyadaki sağlık sektöründeki açıklığı görerek bundan iki yıl önce tıp tarihinde önemli bir yeri olan Sabuncuoğlu Şerefeddin'in ismini verdiğimiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumzda da ilk mezunlarımızı verdik. Bu kardeşlerimizi de tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.'' cümlelerini kaydetti.

Orbay öğrencilere şu mesajı vererek konuşmasını bitirdi:''Sizlerden bizim, ailelerinizin ve Aziz Türk Milletinin son bir isteği var: Ülkemizin milli manevi hassasiyetlerine duyarlı, hangi konumda hangi işi yaparsa yapsın en iyisini yapan birer Türk genci olmanızı istiyoruz. Bu duygularla hepinizi selamlıyor, başarılar diliyorum.'' dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgesi ve çeşitli hediyeler verildi.

Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO'da tüm dereceleri Yaşlı Bakımı Programı öğrencileri aldı. Okul birincisi Betül Sayar; okul ikincisi Ayşe Gündoğan, okul üçüncüsü Nuriye Taşdemir oldu.

Sosyal Bilimler MYO'da ise Pazarlama Programından Şennur Aşkın okul birincisi olurken; okul ikincisi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programından Ebru Hıdıroğlu; üçüncü ise Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programından Gül Yayla oldu.

Teknik Bilimler MYO'da okul birincisi Giyim Üretim Teknoloji Programından Makbule Sedef Küçük, ikinci Elektrik Programından Dursun Keleş; üçüncü ise Makine programından Hürol Abacı oldu.

meslek myooooo

Tören kep atma ve müzik programının ardından son buldu.

Not: Bu habere dair daha çok fotoğrafı Amasya Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Facebook adresinde bulabilirsiniz

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü