Mesleki Turizm Eğitimi Çalıştayı Yapıldı


Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından uygulanan, "Meslek Yüksekokullarının Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümüne Ait Mesleki Dersler için E-Öğrenme Materyallerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması" projesi kapsamında gerçekleştirilen Mesleki Turizm Eğitimi Çalıştayı geniş katılımla Teknoloji Fakültesi konferans salonunda yapıldı. İki gün süren çalıştaya Mersin Üniversitesinden Prof. Dr. Kemal Birdir, Doç. Dr. Kamil Unur, Sakarya Üniversitesinden Doç. Dr. Burhanettin Zengin, Düzce Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Arif Güngör, Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Cemal Gencay olmak üzere çeşitli üniversitelerin turizm bölümlerinde eğitim veren 50'ye yakın akademisyen katıldı.

Üç oturumda gerçekleşen çalıştayın açılış konuşmalarını üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ergün Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya yaptı. Üniversitemizin yaptığı akademik çalışmalar hakkında bilgi veren Prof Dr. Metin Orbay; Amasya Üniversitesinin bundan sonraki en önemli hedefinin yükseköğrenimde nitelik artışını sağlamak olduğunu belirtti. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ergün Şimşek turizm alanındaki akademisyenleri ağırlamaktan duyduğu mutluluğu belirttiği konuşmasında projenin mesleki eğitimin geliştirilmesinde önemli katkı sağladığını ifade etti. Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ise Amasya'nın turizmde geldiği süreç hakkında bilgi verdi. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Şerif Baldıran projenin geldiği son durum hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Turizm ve Otel İşletmeciliği, İkram Hizmetleri ve Aşçılık Programlarında verilen mesleki eğitimin kalitesini arttırabilmek için neler yapılması gerektiği ve gelişen teknolojiyle birlikte mesleki turizm eğitiminde kullanılabilecek e-öğrenme materyalleri geliştirilmesi konuları ile ilgili yapılacak olan çalışmanın çalışma grupları belirlendi.

Her bir program için ayrı ayrı hazırlanan çalışma salonlarında çalışma grupları proje ile üretilen e-öğrenme materyallerinin kalitesi, mevcut mesleki turizm eğitimin karşılaşılan sorunlar, mesleki turizm eğitiminde kaliteyi artırabilmek için yapılması gerekenler, mesleki turizm eğitimi için geliştirilebilecek e-öğrenme materyalleri ve mesleki turizm eğitiminin kalitesinin artırılması için yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında tartışmalar yaptı. Tartışmalar sonunda Aşçılık Programı Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Kemal Birdir, Turizm ve Otelcilik Programı çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Burhanettin Zengin ve İkram Hizmetleri Programı Çalışma Grubu Başkanı Öğr. Gör. Selim Çakar tarafından hazırlanan raporların sunumu gerçekleştirildi. Çalışma konularıyla ilgili ortaya atılan fikirler rapor haline dönüştürüldü. Çalıştay sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

proje-1

Çalıştayın sosyal etkinlik bölümünde  Amasya'nın tarihi ve kültürel dokuları ziyaret edildi.

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü