Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler AB Projesi


Üniversitemizin Avrupa Birliği destekli projelerinden "Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi"  başlıklı projenin faaliyetleri arasında bulunan seminer Samsun ilinde gerçekleştirildi. Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Konferans Salonu'nda "Kalite Yönetim Sistemleri" başlıklı seminere konuşmacı olarak Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanvekili Doç. Dr. Mehmet Fahrettin Önder katıldı.

Kalite, standart ve standardizasyon kavramlarını açıklayan TSE Başkanvekili Doç. Dr. M. Fahrettin Önder, "TSE, 1954 yılında TOBB bünyesinde kurulmuş olmakla birlikte 1960 yılında 132 sayılı kendi kuruluş kanunuyla yönetilen bir kamu kuruluşudur. TSE, kamu hukuku içinde standartlar belirlemek ve uygulamak, özel hukuk içinde TSE işaretini garanti markası kullandırmak, uygunluk belgelendirme işlemleri, muayene ve gözetim, laboratuvar ve test belgelendirme işlemleri yapmaktadır. Rekabet, ticaret yapanlar için bir haktır. Üretilen mal ve hizmetlerin insan sağlığı ve güvenliği ile çevreye uyumluluğunun sağlanması ise bir yükümlülüktür. Tüm dünyada TSE ve benzer kuruluşlar, hak olan rekabetin tüm dünyada eşit şartlarda yapılmasına katkı için var. Uygun kalitede üretim, hizmet ve bunların aynı nitelikte devamı, kayıpları azaltarak maliyeti düşürmekte ve verimliliği artırmaktadır. Bu durum, tüketicilerin can ve mal güvenliğini korumakta, vatandaşlarımıza karşılaştırma ve seçim kolaylığı sağlamaktadır" şeklinde konuştu.

Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler AB Projesi

Avrupa Birliği destekli "Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi" projesinin yürütücüsü Prof.Dr. Metin Yavuz, "Koordinatörlüğünü Yrd.Doç.Dr. Ünal Kurt'un yaptığı projemizin faaliyetleri arasında bulunan 8 adet seminerden üçüncüsünü Samsun ilinde gerçekleştirdik. Türk Standartları Enstitüsü Başkan Vekili Doç.Dr. Mehmet Fahrettin Önder'e teşekkür ediyoruz. Projemiz 1 Eylül 2014 tarihinde başladı. 31 Ağustos 2015 tarihinde ise sona erecektir. Proje kapsamında hedef gruplara ücretsiz ve sertifikalı, CAD/CAM, PLC/SCADA, İş Sağlığı ve Güvenliği, Otomatik Kontrol Sistemleri, Kalite Yönetim Sistemleri ile KOSGEB onaylı girişimcilik kursları düzenlenmektedir. Kurslar Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Laboratuvarlarında uygulamalı olarak yürütülmektedir. Ayrıca tüm üniversite öğrencileri ile diğer meslek okulları öğrencilerine açık olmak üzere Kariyer ve Meslek Danışmanlığı hizmeti Teknoloji Fakültesinde bulunan Kariyer ve Meslek Danışmanı Odası'nda devam etmektedir. Bunlara ek olarak, proje faaliyetleri arasında, TR83 Bölgesindeki 8 farklı merkezde Mesleki Eğitim Temelli Seminerler ile Amasya'da bir adet uluslararası katılımlı "Mesleki ve Teknik Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliği Olanakları" temalı çalıştay düzenlenecektir. Projenin diğer önemli bir faaliyetinin ise, Üniversite-Sanayi-STK İşbirliğini güçlendirmeye yönelik protokoller geliştirme ve araştırmalar yapmak, bu amaçla istihdam kapasitesi ve çeşidini belirlemeye yönelik TR83 Bölgesinde bir araştırma yapılmasıdır. Proje ile ilgili detaylı bilginin www.iqvet148.com adresinden ve unal.kurt@amasya.edu.tr adreslerinden alınabilir" dedi.

Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler AB Projesi 2

Konuşmanın ardından Amasya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere, TSE Başkan Vekili Doç. Dr. Mehmet Fahrettin Önder'e Amasya Üniversitesi kampüs alanına kendi adına dikilmiş bir ağacın koordinatlarını gösteren anı belgesini takdim etti. Seminere TSE Başkanvekili Doç. Dr. Mehmet Fahrettin Önder'in yanı sıra Amasya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Recep Tapramaz, Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Metin Yavuz, Proje Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Ünal Kurt, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

  Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü