Merzifon MYO'dan Tarihe Yolculuk


Merzifon Meslek Yüksekokulu öğrencileri  Güneydoğu gezisinde stres attılar. Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'in tarihi, kültürel dokularını görme, inceleme fırsatı bulan öğrencilere  öğretim görevlilerinden oluşan bir grup da eşlik etti.

Tarihi mekanları gezen  öğrenciler, çeşitli kültürel motifleri de yerinde görme şansını buldukları gezilerine ilk olarak Gaziantep'ten başladılar.  Zeugma Mozaik Müzesini  rehber eşliğinde gezen öğrencilerimiz daha sonra Şanlıurfa'nın manevi ve kültürel değerlerinin havasını soluyup bol bol hatıra  fotoğrafı çektirdiler.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve İncil'in bir nüshasının çoğaltıldığı rivayet edilen Rumkale olmak üzere, Türkiye'deki en uzun 3 ahşap köprüsünden biri olan 135 metrelik asma köprüden geçme imkanı bulan öğrenciler, yaklaşık bir saat süren tekne turuyla su altında kalan camilerin minareleri ve taş evleri görme fırsatı buldular.  Daha sonra Mardin'e geçen ve burada çeşitli tarihi yerleri inceleyen öğrenciler Midyat'daki Mor Gabriel Manastırını da gezdiler.

Bu tür gezilerin öğrencilerin tarihi geçmişlerini öğrenmelerine olanak sağladığını ve kültürel değerleri yerinde görmeleri bakımından önem taşıdığını ifade eden Öğr. Gör Onur  Çapkulaç; vizeler öncesi düzenlenen gezinin öğrencilerin motivasyonun artırması açısından  da önemli olduğunu da kaydetti.

Öğrencilerin kültür yolculuğuna Öğretim  Görevlileri Akın Ay,  Onur Çapkulaç , Ahmet Sağlam, Emrah Koparan ve Elif Aksoy da katıldı.

akın ay

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü