Mekatronik Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi


Merzifon Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Programı ikinci sınıf öğrencileri Öğr. Gör. Ali Aktaş, Öğr. Gör. Haydar Yanık, Öğr. Gör. Berkan Zöhra danışmanlığında bir dönem boyunca yaptıkları projelerini sergilediler. Proje yapımındaki amaç ise öğrencilere eğitimleri boyunca ARGE'nin kısıtlı bütçe ile yapılması gerektiğini öğretmek.

proje-merzifon

Akıllı Bahçe Sulama Otomasyonu

Tatil dönemlerinde evdeki çiçeklerin sulanma sıkıntısını gören öğrencilerimiz akıllı sulama otomasyonunu geliştirdiler. Toprağın içerisine konulan bir sensörle toprağın nem ihtiyacı takip ediliyor eğer ihtiyaç varsa çiçek sulama sistemine geçiliyor. Öğrencilerimiz bu projeyi 100 TL mal etmişlerdir.

Akıllı Ev

Uzaktan kontrol edilebilinen evde oda aydınlatması ve elektrik devrelerin cep telefonundan kontrol edilmektedir. Olağanüstü durumlarda (deprem) sistem evdeki elektrik ve gaz hattını ana hattan kapatarak sadece acil çıkış rotası aydınlatılacaktır. Öğrencilerimiz bu projeyi 120 TL mal etmişlerdir.

proje3

4 Eksen Robot

4 eksen de bulanan robot kolda sistem, çalışma uzayındaki bütün noktalara ve konumlandırılan her bir noktadan bir malzemeyi alıp bir diğer noktaya seri olarak çalışmaktadır. Seri üretimde üretim hızını arttıracak bir proje olarak yola çıkılmıştır. Öğrencilerimiz bu projeyi 350 TL mal etmişlerdir.

Stewart Platorm

Paralel olarak çalışan sistem bir oyun simülatöründen esinlenerek yapılmıştır. Plotların ve oyun simülatörlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Öğrencilerimiz bu projeyi 300 TL mal etmişlerdir.

Rüzgar Trübünü

Merzifon Meslek Yüksekokulu nizamiye girişine bağlanan bir rüzgar trübünü ile kampüs aydınlatmasına yardımcı olacak bir sistem tasarlanmıştır. Öğrencilerimiz bu projeyi 750 TL mal etmişlerdir

Denge Sehpası (Cincir)

Gyro ile alınan denge bilgisi arduino ile kotrol edilip iki tekerlekli sistemin dengede kalması sağlanmaktadır. Sistemin arklı çalışmasında ileri hareket için üst tablanın öne eğilmesi ya da açısının değişmesi sistemin ileri gitmesini sağlayacaktır. Öğrencilerimiz bu projeyi 300 TL mal etmişlerdir

Çamaşır Kurutma Makinası

Öğrencileri en fazla sıkıntıya düşüren olay yıkanan çamaşırın kurutulmasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlayan öğrencilerimiz çamaşır kurutma makinesini tasarlamışlardır. Öğrencilerimiz bu projeyi 150TL mal etmişlerdir.

proje6

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü